Nie pomogła interwencja Ziobry, Ogórek i Ziemkiewicz nie unikną kary. „Duży stopień abstrakcyjności”

Nie pomogła interwencja Zbigniewa Ziobry. Sąd Najwyższy podjął decyzję – oskarżeni o zniesławienie psychoterapeutki Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz poniosą karę.

Sprawa o zniesławienie psychoterapeutki Ewy Podleśnej zakończona. Wszystko zaczęło się w lutym 2019 roku. Magdalena Ogórek i Rafał Ziemkiewicz prowadzili program „W tyle wizji”, gdzie powiedzieli kilka słów za dużo o Elżbiecie Podleśnej, aktywistce, która zawodowo jest psychoterapeutką.

Pracownicy TVP publicznie podważali jej bezstronność i kompetencje, sugerowali, że w pracy może stosować polityczną agitację.

Mam wrażenie, iż ich przyprowadza na rozmaite eventy (…) zachowują się, jakby mieli pranie mózgu fachowo zrobione – padło w programie. Podleśna złożyła pozew, a Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia, który uznał, że oboje przekroczyli granice dozwolonej krytyki. Duet Ogórek-Ziemkiewicz odwołał się do wyroku, ale sąd II instancji utrzymał wyrok skazujący ich za zniesławienie. Wtedy do akcji wkroczył Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny postanowił skierować do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną.

Analiza sprawy przeprowadzona w Prokuraturze Krajowej wykazała, że oba zapadłe w niej wyroki naruszyły obowiązujące przepisy karne, jak i przepisy Konstytucji RP – czytamy w komunikacie prokuratury.

Prokurator generalny wniósł o uchylenie wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie oraz orzeczenie co do istoty poprzez zmianę wyroku sądu I instancji i uniewinnienie oskarżonych od popełnienia zarzuconego im czynu – przekazał prokurator Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

Teraz sprawa znalazła swój finał. Sąd Najwyższy zajął się ją na wniosek prokuratora generalnego, ale uznał, że „nie zasługiwał na uwzględnienie”, ponieważ jego uzasadnienie „cechuje duży stopień abstrakcyjności”.

Wstrzymanie wykonalności prawomocnego orzeczenia ze względu na swoją wyjątkowość powinno być uzasadnione szczególnymi i jednoznacznymi w swej wymowie okolicznościami prowadzącymi do wniosku, że wykonanie kary przed rozpoznaniem kasacji spowodowałoby dla skazanego zbyt poważne i w zasadzie nieodwracalne następstwa. Tymczasem treść zarzutów skargi nadzwyczajnej prokuratora generalnego nie wzbudza przekonania o oczywistej zasadności tego środka zaskarżenia – ocenił sąd. Ogórek i Ziemkiewicz nie unikną więc kary. Oboje muszą zapłacić 10 tysięcy złotych grzywny.

Źródło: Wirtualne Media

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

1 Odpowiedzi na Nie pomogła interwencja Ziobry, Ogórek i Ziemkiewicz nie unikną kary. „Duży stopień abstrakcyjności”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *