Wadowice idą na wojnę z TVN-em, a prawnicy pukają się w głowę. „To brzmi jak dowcip”

Wadowice chcą pozwać TVN za reportaż o Janie Pawle II. Decyzję poprzedziła burzliwa dyskusja, a prawnicy pukają się w głowę.

Cały czas gdzieś lokalnie i podskórnie buzuje sprawa wyemitowanego przez TVN reportażu o Karolu Wojtyle. Samorządy chyba wyczerpały swój limit przyjmowania uchwał w obronie Jana Pawła II, ale w Wadowicach doszedł nowy element. Jest nim pozwanie stacji.

Moralny obowiązek

„Gazeta Wyborcza” opisuje posiedzenie wadowickiej rady miasta, na której radni zdecydowali w środę o pozwaniu TVN za materiał o Janie Pawle II. W radzie większość ma Prawo i Sprawiedliwość.

– Kto, jak nie Wadowice? To właśnie tutaj urodził się Karol Wojtyła, to właśnie dzięki jego postaci Wadowice są rozsławione nie tylko w Polsce, ale i w świecie – przekonywał przewodniczący rady Piotr Hajnosz.

Mateusz Klinowski, były burmistrz Wadowic, będący dziś w opozycji podnosił, że uchwałę zawierającą punkt o pozwaniu TVN sporządzono naprędce. Radni otrzymali ją wieczorem przed spotkaniem i głosowaniem. Do tego nie była wpisana w porządek obrad, dodatkowo zapowiedziano ją jako projekt radnych, a podczas sesji uznano za projekt skierowany przez burmistrza.

Jak pisze gazeta, dyskusja na temat uchwały trwa godzinę i była skupiona nad wątpliwościami prawnymi. Ostatecznie radni PiS przegłosowali uchwałę oraz skierowali do burmistrza pismo obligujące go do pozwania TVN-u.

Pozew brzmi jak dowcip

„Gazeta Wyborcza” rozmawiała na temat pozwu z Konradem Siemaszko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W jego ocenie pozwanie przez gminę stacji telewizyjnej to „novum o którym jeszcze w Polsce nie słyszał”.

Dotąd o naruszeniu kultu pamięci osoby zmarłej mówiliśmy jedynie wtedy, gdy chodziło o więzy uczuciowe osoby bliskiej. A gmina jako podmiot prawny uczuć nie ma – mówi dziennikowi. – Fakt, że Wadowice chcą pozwać stację telewizyjną za emisję materiału o Janie Pawle II z pozoru brzmi jak dowcip. Jest to jednak smutny przypadek, który można rozpatrywać w kontekście nękania dziennikarzy – dodaje.

Konrad Siemaszko podkreśla, że debata na temat niewyjaśnionych elementów biografii Karola Wojtyły powinna się swobodnie toczyć.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Wadowice idą na wojnę z TVN-em, a prawnicy pukają się w głowę. „To brzmi jak dowcip”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *