OTO moment hańby. Grał w reprezentacji Polski, teraz składa kwiaty rosyjskim żołnierzom. „Tak łatwo się nie wymaże”

Maciej Rybus, który spokojnie żyje sobie w Rosji, znów o sobie przypomniał. Wraz z kolegami z drużyny wziął udział w obchodach Dnia Zwycięstwa i składał kwiaty rosyjskim żołnierzom.

Maciej Rybus zadebiutował w piłkarskiej reprezentacji Polski w 2009 roku. Nie był może pierwszoplanowym graczem, ale zebrał 66 występów, grał na polsko-ukraińskim EURO 2012, mundialu w 2018 i EURO 2020. Z mundialu w 2022 roku wypisał się sam – po rosyjskiej inwazji na Ukrainę postanowił zostać w Moskwie. W Polsce ta decyzja wywołała oburzenie, sam piłkarz tłumaczył się względami rodzinnymi – ma żonę Rosjankę i trójkę dzieci.

Inni polscy piłkarze występujący w tamtym czasie w Rosji – Grzegorz Krychowiak, Sebastian Szymański czy Rafał Augustyniak – opuścili tamten kraj.

Nic ich z tym krajem nie łączyło. Mieli kontrakty i to wszystko. Ja natomiast mam tam żonę, która jest Rosjanką, dwóch synów, nieruchomości, życie, które rozwijało się przez ponad dziesięć lat. Tak naprawdę to w Rosji zostałem prawdziwym mężczyzną, założyłem rodzinę, zarobiłem pieniądze i zabezpieczyłem naszą przyszłość. Tam też osiągnąłem największe sukcesy piłkarskie. Zostawienie tego wszystkiego z dnia na dzień nie było takie proste – tłumaczył się Rybus w kontrowersyjnym wywiadzie dla TVP Sport. Żalił się też na hejt, jaki miał się na niego wylać. Ogólnie jednak Rybus wypisał się ze świadomości kibiców w Polsce. Aż do momentu, gdy o sobie przypomniał.

9 maja w Rosji obchodzi się Dzień Zwycięstwa – upamiętnienie wygranej w II wojnie światowej. W Moskwie była parada wojskowa, przemawiał też Władimir Putin. Zbrodniarz z Kremla zapewniał, że Rosja nie pozwoli, by ktoś stanowił dla niej zagrożenie.

Rosyjskie siły nuklearne są zawsze w gotowości bojowej – straszył.

Tymczasem były reprezentant Polski Maciej Rybus wraz z kolegami z klubu Rubin Kazań wziął udział w uroczystościach. Złożył kwiaty pod pomnikiem rosyjskich żołnierzy. Do kurteczki przypiętą miał wstążkę św. Jerzego, symbol rosyjskiego nacjonalizmu. Nagranie z tego wydarzenia trafiło do sieci.

To tylko rodzinny i apolityczny Maciej Rybus zaangażowany w obchody Dnia Zwycięstwa w Rosji. Rosjanie konsekwentnie przemilczają pakt Ribbentrop-Mołotow i wspólny z Niemcami atak na Polskę podczas II wojny światowej. Putin w Dzień Zwycięstwa sieje propagandę – skomentował dziennikarz Weszło Jan Mazurek.

Maciej Rybuz – napisał krótko Krzysztof Stanowski, nawiązując do litery „Z”, symbolu rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Z filmu upamiętniającego „Dzień Zwycięstwa”, naczelne święto ruskiej propagandy, tak łatwo się nie wymaże – ocenił dziennikarz Szymon Janczyk.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *