Ten utwór nie miał jeszcze premiery, a już stał się dla wielu kobiet ich hymnem. Poznajcie „Labour” Paris Palomy

Utwór Paris Palomy „Labour” okazał się hitem sieci i stał się swoistym hymnem kobiet, które pod jej wpływem zaczęły dzielić się swoimi doświadczeniami z mizoginią.

Brytyjska wokalistka Paris Paloma opublikowała na początku marca fragment swojej nowej piosenki, „Labour”. Premiera całego utworu zaplanowana jest na kanale artystki na YouTubie 23 marca, ale piosenka już zdobyła gigantyczną popularność.

– Zmuszasz mnie do zbyt ciężkiej pracy. Codziennie, cały dzień: terapeutka, matka, pokojówka, nimfa, potem dziewica, pielęgniarka, służąca, tylko dodatek, żyj aby mu towarzyszyć, by nigdy nie kiwnął palcem.

Maszyna do rodzenia dzieci 24 godziny na dobę, aby on mógł żyć swoimi marzeniami o domu z płotem, to nie jest akt miłości, jeśli ją zmuszasz. Zmuszasz mnie do zbyt ciężkiej pracy – śpiewa Paris Paloma. Ten krótki fragment, opublikowany na TikToku, stał się hitem. Do tej pory obejrzano go blisko 10 mln razy, zebrał blisko 40 tysięcy udostępnień. Ten utwór już przed premierą stał się swoistym hymnem kobiet, które pod jego wpływem zaczęły dzielić się swoimi doświadczeniami z mizoginią i seksizmem.

@parispalomaofficial LABOUR OUT 24TH MARCH. PRE-SAVE LINK IN BIO (tiktok its beetroot and pomegranate no hearts were eaten in the making of this video) #labour #emotionallabour #women #domesticlabour #feminist #newmusic #parispaloma #singersongwriter ♬ labour by Paris Paloma – Paris Paloma

– Ta piosenka przypomina mi, jak robiłam w wieku ośmiu lat pranie, podczas gdy mój 15-letni brat nie odróżniał pralki od suszarki – opowiada jedna z kobiety na TikToku. – Czuję się, jak wtedy, gdy rzuciłam pracę, gdyż dostawałam najniższą pensję, a potem dowiedziałam się, że zastąpili mnie człowiekiem, który dostał dwukrotność mojej pensji – dodaje. A to tylko jeden z licznych przykładów.

@pinepupThis song got me side eyeing my man for no reason lmao♬ labour by Paris Paloma – Paris Paloma

Labour nawiązuje nie tylko do fizycznej pracy, która powoduje nierównowagę płci – mówi o piosence sama artystka. – Nawiązuje także do nieproporcjonalnej pracy emocjonalnej, wykonywanej przez kobiety w związkach – dodaje Paloma.

„Labour” zostanie w całości opublikowane 23 marca o godzinie 20 na kanale wokalistki na YouTubie. Fanki nie mogą doczekać się utworu. „To jak Gwiazdka”, „Nie mogę się doczekać”, „Obsesyjnie na to czekam”, „Ta piosenka może zmienić świat”, „To już jest moja ulubiona piosenka” – czytamy w komentarzach w mediach społecznościowych artystki. Jedno jest pewne – kto jeszcze nie słyszał „Labour”, na pewno o nim usłyszy.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *