Szokujące ustalenia ABW. Grupa przestępcza w Orlenie za czasów Obajtka?! „Prawo nie istnieje”

Miesiąc po wyborach prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie grupy przestępczej działającej w Orlenie. Chodzi o ustawianie przetargów.

Jak informuje Onet.pl, na przełomie 2022/2023 roku ABW powzięła informację o nieprawidłowościach przy organizowaniu przetargów. Sprawa dotyczy materiałów wykorzystywanych przez koncern przy inwestycjach i produkcji. Kluczowym figurantem przewijającym się w śledztwie jest Michał Róg, jeden z najbliższych współpracowników Daniela Obajtka i do niedawna członek zarządu Orlenu do spraw handlu i logistyki.

Mocny materiał dowodowy

Prokuratura Regionalna w Warszawie potwierdza, że jest prowadzone takie śledztwo w kierunku wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za nadużycie uprawnień.

Odpowiedzialny za sprawy handlowe wiceprezes Orlenu w przetargach faworyzował firmy i konsorcja, które zobowiązały się do zakupu kabli od spółek z grupy Involt, w której posiadał udziały. A jego działalność wykraczać miała daleko poza sam Orlen – mówi informator Onetu.

Kontrahentami Orlenu, którzy w ten sposób zdobyli zlecenia na obsługę inwestycji koncernu paliwowego były m.in. spółki Agat S. A. z Koluszek, Zarmen z Warszawy, Elektrotim z Wrocławia i Tele-Fonika Kable z Myślenic

Materiał dowodowy zgromadzony przez prokuraturę zawiera m.in. nagrania z podsłuchów.

W ramach działań ABW stosowane były techniki operacyjne polegające na podsłuchiwaniu ich telefonów – mówi rozmówca portalu.

Michał Róg nie został jeszcze przesłuchany. Nie odpowiedział na przesłane pytania.

Komentarze

Nie ma się co dziwić, że informacje o grupie przestępczej działającej w Orlenie rozpalają internautów i polityków.

Wstajesz i czytasz na Onet.pl o ustawianiu przetargów w Orlenie pod rządami Obajtka, a na stronie TVN24.pl o kontrakcie, jaki Enea zawarła ze spółką z ZEA i zastanawiasz się, czy była jakaś okazja do zarobienia pieniędzy na lewo, której nie wykorzystali – komentuje Dorota Pytel.

Orlen za czasów PiS to było spełnienie wizji Kaczyńskiego: wszystko jest PiSowskie, prawo nie istnieje – pisze Marcin Kierwiński, szef resortu spraw wewnętrznych.

A teraz przypomnijcie sobie co mówił Kaczyński o Obajtku… Wójt „wszystko mogę Obajtek”. I w państwie PiS on rzeczywiście „wszystko mógł”. A miliardy z kieszeni do kieszeni – komentuje Zbigniew Konwiński, szef klubu parlamentarnego KO.

Źródło: Onet.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *