Stał tuż za prezesem, ale miał smutną twarz. Czarnecki oficjalnie żegna się z Brukselą. „Pogratuluję tym, którzy wygrali”

Jednym z największym przegranych eurowyborów jest Ryszard Czarnecki z PiS. Nie dostał się do Parlamentu Europejskiego. Co teraz zrobi?

Ryszard Czarnecki wielkim przegranym

W niedzielę wieczorem poznaliśmy wyniki exit poll. Już z nich wynikało, że Ryszard Czarnecki nie wszedł do Parlamentu Europejskiego.  W tym czasie rozmawiał z nim „Fakt”.

Czekamy na ostateczne wyniki wyborów. Wiele wskazuje na to, że wygrywa Koalicja Obywatelska. Doświadczenia wyborów samorządowych pokazują jednak, że zwykle rzeczywisty wynik PiS jest wyższy niż ten, który był podany w exit polls — powiedział Czarnecki. — Widać wyraźnie, że bardzo straciły dwie partie koalicji rządowej. Zostały potraktowane jak przystawki przez Koalicję Obywatelską. To nie nasz ból głowy — dodał, komentując słabe wyniki Trzeciej Drogi i Lewicy.

Czarneckiego bardzo cieszy porażka tej ostatniej.

— To potwierdzenie tej równi pochyłej dla Lewicy, na którą głosował w wyborach parlamentarnych 2019 r. co ósmy Polak, w ostatnich wyborach parlamentarnych już co dwunasty, a teraz głosuje co szesnasty. Więc Lewica, mimo ośmiu lat rządów prawicy, paradoksalnie w Polsce znaczy coraz mniej. Natomiast to, co się nie zmieniło przy wyborach parlamentarnych, samorządowych i europejskich, to, co łączy te wszystkie trzy elekcję, to to, że bój o pierwsze miejsce rozgrywa się między PiS-em a Koalicją Obywatelską — powiedział.

Dlaczego Czarnecki nie dostanie się do PE?

Właśnie, z jakiego powodu Czarnecki nie dostanie się już do PE? Chodzi o to, że kandydował z list PiS w okręgu nr 7. To Wielkopolska. Na liście dostał dobre, biorące miejsce – drugie. Z wyników exit poll wynikało już jednak, że w tym okręgu PiS dostanie tylko jeden mandat. A to oznacza, że europosłem zostanie „jedynka”.

Czekam na oficjalne wyniki wyborów — powiedział w rozmowie z „Faktem” Czarnecki. — Przypomnę, że pięć lat temu i telewizję, i TVP Jacka Kurskiego, i TVN mówiły, że się nie dostałem. A potem okazało się, że się dostałem i to z poparciem 135 tys. wyborców, jednym z lepszych wyników w PiS-ie, z drugiego miejsca. Więc czekam ze spokojem na jutro. Zobaczymy. Jak się dostanę, to się ucieszę. Jak się nie dostanę, to pogratuluję tym, którzy wygrali — pocieszał się dalej.

I faktycznie, ostatecznie wynik PiS-u okazał się lepszy niż początkowo podawano – ostatecznie to 36,16 proc. Tyle że Czarnecki i tak pożegna się z Brukselą. Zdobył co prawda ponad 66 tysięcy głosów i zajął drugie miejsce na liście PiS, ale z 7 okręgu partia Kaczyńskiego zgarnęła tylko jeden mandat. Zdobyła go Marlena Maląg.

Źródło: Fakt

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *