Podano pełne wyniki wyborów, zliczono 100 proc. głosów. Są zmiany względem exit poll!

Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki ze 100 proc. obwodów. Wygrała Koalicja Obywatelska, drugie było Prawo i Sprawiedliwość. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Wyniki ze 100 proc. komisji

Sondaż exit poll, opublikowany w 9 czerwca o godzinie 21, pokazywał wyraźne zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Według tego wstępnego sondażu ekipa Donalda Tuska zgarnęła 38,2 proc. głosów, a PiS – 33,9 proc. Ostateczne wyniki zmieniły się na korzyść Nowogrodzkiej, ale nie wystarczyło to do zwycięstwa.

Wyniki wyborów ze 100 proc. obwodów pokazują, że wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała Koalicja Obywatelska z poparciem 37,1 proc. Drugie jest PiS z wynikiem 36,2 proc. Na podium Konfederacja z 12,1 proc. głosów. Dalej znajdują się Trzecia Droga z zaledwie 6,9-proc. poparciem oraz Lewica, na którą zagłosowało 6,3 proc. wyborców. KO wygrała w 8 okręgach, PiS w 5. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.

Państwowa Komisja Wyborcza nie podała jeszcze oficjalnie, kto zdobył mandat europosła. Maciej Kozłowski z PKW przekazał w rozmowie z portalem Gazeta.pl, że komisja zatwierdza protokoły i wylicza, kto będzie miał mandat w danym okręgu. Jest to uzależnione od frekwencji. Oficjalne dane zostaną zaprezentowane na konferencji prasowej o godzinie 10:00. Nieoficjalnie – KO zdobyła 21 mandatów, PiS – 20, Konfederacja –6, a Trzecia Droga i Lewica – po 3.

Reakcje polityków

10 lat. Dokładnie 10 lat czekaliśmy na to pierwsze miejsce na podium. Słuchajcie, jestem tak szczęśliwy. Mamy prawo do radości i do wzruszenia. Ja nie będę ukrywał, że jakoś tam w środku przełykam łzy, (…). Jestem bardzo, bardzo wzruszony – mówił Donald Tusk na wieczorze wyborczym KO. – Dzisiaj, w tym momencie, mam jakieś takie poczucie wielkiej – i osobistej i naszej wspólnej – satysfakcji, że nie zmarnowaliśmy tych trudnych lat i tych pięknych miesięcy po 15 października – dodał lider PO.

Musimy iść tą drogą, wyciągając jednocześnie wnioski z tego wszystkiego, co widać na tych mapach, które dzisiaj pokazano, co widać w różnego rodzaju innych, szczegółowych elementach wyników w poszczególnych województwach. Mamy jasne zadanie. Będziemy mieli za chwilę bardzo jasny projekt tego, co czynić. Będziemy się, szanowni państwo, jednoczyć – mówił z kolei Jarosław Kaczyński. – Ten wynik to jest dla nas wielkie zadanie. My w tym ostatnim okresie jesteśmy ciągle mniej więcej na tym samym poziomie. Wiemy w tej chwili, patrząc na te wstępne wyniki, co trzeba uczynić, żeby ten poziom podnieść – dodał lider PiS.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *