Smutne wieści z Watykanu. Nie żyje Benedykt XVI

Nie żyje Benedykt XVI. Papież-emeryt miał 95 lat. O jego śmierci poinformował Watykan.

Nie żyje Benedykt XVI

28 grudnia papież Franciszek poprosił wiernych o modlitwę w intencji Benedykta XVI. Okazało się, że stan zdrowia papieża-emeryta mocno się pogorszył.

Osobny komunikat z potwierdzeniem słów Franciszka wydał Watykan. Przekazano też, że papież odwiedził swojego poprzednika w rezydencji w Ogrodach Watykańskich. W kolejnych dniach informowano, że stan emerytowanego papieża jest „ciężki, ale stabilny”. Według mediów Benedykt XVI miał problemy z oddychaniem, które nasiliły się po Bożym Narodzeniu. Pojawiły się też doniesienia, że cierpiał on na niewydolność nerek.

W środę Watykan przekazał smutną wiadomość o śmierci Benedykta XVI. Emerytowany papież miał 95 lat.

Z bólem zawiadamiamy, że dziś o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae w Watykanie zmarł Papież Emeryt Benedykt XVI – przekazał Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Joseph Ratzinger – życiorys

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 roku w bawarskiej miejscowości Marktl am Inn. W czasie wojny został wcielony do wojska, gdzie służył m.in. jako telefonista. Pod koniec wojny zdezerterował, trafił do obozu jenieckiego niedaleko Ulm. Po zakończeniu wojny Ratzinger wstąpił do katolickiego seminarium duchownego we Freising i na studia w Herzogliches Georgianum na Uniwersytecie w Monachium. W 1951 roku, wraz ze swoim bratem Georgiem, przyjął święcenia kapłańskie. Kardynałem został w 1977 roku.

W 1981 roku kard. Joseph Ratzinger został mianowany przez Jana Pawła II prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Został także przewodniczącym Komisji Biblijnej i Papieskiej Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Po śmierci Jana Pawła II to on przewodniczył mszy świętej podczas pogrzebu na placu św. Piotra. Kilka dni później został wybrany głową Kościoła katolickiego i przybrał imię Benedykt XVI.

Umiłowani bracia i siostry. Po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali mnie – prostego, skromnego pracownika winnicy Pana. Pocieszam się faktem, że Pan potrafi się posługiwać niedoskonałymi narzędziami i działać przy ich pomocy, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom – powiedział do zgromadzonych na Placu Świętego Piotra po wyborze.

W dniach 25-28 maja 2006 roku Benedykt XVI odwiedził Polskę. Była to jedyna jego wizyta w kraju swojego poprzednika. Do historii przeszła wizyta niemieckiego papieża w byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

W 2013 roku Benedykt XVI zaszokował świat, ogłaszając swoją rezygnację z funkcji biskupa Rzymu. Był pierwszym papieżem od XV wieku, który zrezygnował z urzędu. Jego następcą został kard. Jorge Bergoglio, który przybrał imię Franciszka.

Źródło: WP

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *