Oszczędzanie na rachunkach: wybór właściwych urządzeń

Starasz się dokładnie planować swój budżet i zastanawiasz się, w jakich obszarach możesz jeszcze zaoszczędzić? Na pewno możesz spróbować to zrobić na różnego rodzaju rachunkach. Żeby jednak zaoszczędzić w dłuższej perspektywie, trzeba na początku zainwestować w urządzenia, dzięki którym będzie to możliwe. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was ten wpis, w którym  znajdziecie różne sprzęty, dzięki którym Wasze rachunki staną się niższe! Niektóre z wybranych urządzeń możecie kupić też teraz znaczniej taniej mając do RTV EURO AGD kod rabatowy.


1. Czujniki ruchu

Zdarzyło Ci się niejednokrotnie zostawić włączone światło w korytarzu czy w przedsionku?

Takie częste zapominanie o wyłączaniu światła może skutkować wysokimi rachunkami za energię. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu! W pomieszczeniach, które nie wymagają, aby światło było ciągle włączone, możesz zainstalować czujniki ruchu, które aktywują się w momencie, kiedy osoba znajdzie się w ich zasięgu i automatycznie uruchomiane jest oświetlenie.  Takie rozwiązanie może być szczególnie zbawienne, jeśli masz dzieci, które często zapominają zgasić światło na przykład w łazience.

2. Płyta indukcyjna zamiast ceramicznej

Kluczowym elementem kuchni jest miejsce, gdzie można podgrzać lub ugotować jedzenie. Przy tej czynności zużywamy zazwyczaj sporo gazu lub energii elektrycznej, dlatego ważny jest wybór odpowiedniej kuchenki. W obecnych czasach coraz większą popularnością cieszą się płyty zamiast tradycyjnych kuchenek gazowych. Szacuje się, że płyta ceramiczna może zużywać nawet o 50% więcej energii niż płyta indukcyjna. Pomimo tego, że do płyty indukcyjnej trzeba zakupić dodatkowo odpowiednie garnki, patelnie i inne naczynia, specjalnie do niej zrobione, to i tak na dłuższą metę wybór płyty indukcyjnej nam się opłaci i pozwoli zmniejszyć rachunki.

3. Żarówki LED

Każdy z nas słyszał o tym, jak dużo energii pochłaniają żarówki, ale niezależnie od tego potrzebujemy ich w naszych domach i to w dużej ilości. Popularność kilka lat temu zyskały żarówki energooszczędne. Czy są one jednak najlepszym i najbardziej opłacalnym źródłem światła? Otóż w obecnych czasach zdecydowanie bardziej opłacalne są żarówki LED. Zużywają one mniej prądu niż żarówki energooszczędne i są bardziej wydajne. Ponadto możemy regulować w nich jasność, a nawet kolor. Pozwalają one połączyć jakość i oszczędzanie.

4. Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne coraz bardziej zyskują na popularności szczególnie na terenach poza miastowych, jako że stanowią one odnawialne źródło energii. Montaż paneli fotowoltaicznych pomoże nam połączyć bycie przyjaznym dla środowiska z oszczędzaniem. Dodatkowo na instalację paneli fotowoltaicznych można dostać dofinansowanie. Jest to świetny sposób, aby zaoszczędzić na rachunkach i pomóc naturze.

5. Korzystaj rozsądnie z urządzeń, które masz

Oszczędzanie na rachunkach warto zacząć od uporządkowania przestrzeni wokół siebie. Zwróć uwagę na przedmioty codziennego użytku, które mogą się przyczyniać do wyższych rachunków i naucz się z nich prawidłowo korzystać lub zamień je na modele, które pomogą ci w oszczędzaniu. Pamiętaj o prostych, codziennych czynnościach, które pomogą Ci lepiej zadbać o sprzęty domowe i o naszą planetę. Nie zostawiaj cały czas podłączonych ładowarek jak i pamiętaj, aby wyłączać urządzenie po ich użyciu. W przypadku prania, wstawiaj pralkę wtedy kiedy masz większą ilość rzeczy, pierz w niższej temperaturze i sprawdź czy Twoja taryfa nie jest tańsza w wybranych godzinach. Jeśli chodzi o lodówkę, to staraj się nie trzymać jej zbyt długo otwartej, bo powoduje to wyższe zużycie energii, przez to, że urządzenie musi nieustannie pracować. Pamiętaj też, możesz pobrać różne aplikacje, które pomogą Ci w zrównoważony sposób korzystać z poszczególnych sprzętów domowych!

6. Perlator

Czy kiedykolwiek irytowało Cię, jeśli strumień wody z kranu był zbyt duży i przez to marnowała się woda, a także Twoje pieniądze? Jest na to proste rozwiązanie, a mianowicie perlator. Pod tą fachowo brzmiącą nazwą kryje się nakładka na końcówkę kranu, przypominająca gęste sitko. To niepozorne urządzenie może zrobić ogromną różnicę w kwestii spuszczanej wody. Jeśli nie masz go wbudowanego w swój kran lub ten co masz jest mało efektywny to na szczęście łatwo go wymienić. Istnieje wiele rodzajów perlatorów, więc sprawdź który jest odpowiedni do Twojego kranu i w ten prosty sposób zacznij oszczędzać na wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *