Ostra kłótnia pomiędzy przedstawicielami USA i Niemiec! Poszło o pomoc dla Ukrainy

Podczas dyskusji na temat dostawy czołgów dla Ukrainy miało dojść do ostrej dyskusji między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a jednym z najbliższych doradców Olafa Scholza, Wolfgangiem Schmidtem. O kłótni w Ramstein donoszą niemieckie media.

W amerykańskiej bazie Ramstein w Niemczech doszło do spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obronności Ukrainy. Głównym celem spotkania miało być wypracowanie porozumienia w sprawie wysłania na Ukrainę czołgów Leopard. Ten ruch jest jednak blokowany przez Niemcy.

Rozmawialiśmy w gronie 15 państw, które użytkują czołgi Leopard. Chcemy stworzyć koalicję, tak żeby nie wymagać od poszczególnych państw określonej liczby czołgów – mówił szef polskiego MON Mariusz Błaszczak. Podkreślił jednak, że na spotkaniu nie zapadły żadne wiążące decyzje.

Jak donosi niemiecki „Bild”, powołując się na informacje z amerykańskich kręgów rządowych, spotkanie w Ramstein miało burzliwy przebieg. Doszło do ostrej kłótni między szefem Pentagonu Lloydem Austinem a Wolfgangiem Schmidtem, jednym z najbliższych doradców kanclerza Scholza. Amerykanie są niezadowoleni z postawy Berlina i odmowy wysłania Leopardów na Ukrainę. Niemcy stwierdziły, że mogą ewentualnie wysłać swoje czołgi, jeśli USA przekaże Kijowowi swoje Abramsy. Amerykanom nie spodobało się, że Berlin wysuwa takie żądania publicznie.

Austin był w Kancelarii dłużej, niż planowano. Zwrócił uwagę, że transport i eksploatacja czołgu Abrams (do Ukrainy) byłaby zbyt kosztowna i uciążliwa – przekazuje „Bild”. Oficjalnie, podczas konferencji prasowej, Austin zapewniał, że „relacje między USA a Niemcami są naprawdę świetne”.

„Sueddeutsche Zeitung” informuje zaś, że do ostrą rozmowę telefoniczną przeprowadzili Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa prezydenta USA Joe Bidena, i Jens Poletner, doradca kanclerza Niemiec.

Amerykański doradca ostro skrytykował działania Niemiec – wskazuje niemiecki dziennik.

Jeszcze przed spotkaniem w Ramstein były generał Bundeswehry Hans-Lothar Domröse sugerował, że Niemcy ostatecznie zgodzą się na przesłanie Leopardów przez inne kraje, a nawet dorzucą własne czołgi. Jednak nic takiego nie miało miejsca. Nowy szef niemieckiego MON Boris Pistorius nie zgodził się na żadne z tych rozwiązań.

Źródło: Dziennik.pl, fot. Depositphotos.com

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *