Na nic wysiłki prezesa, TEN sondaż to cios dla Nowogrodzkiej. „Nie ma perspektyw na powrót PiS do władzy”

Wirtualna Polska opublikowała najnowszy sondaż partii politycznych. PiS traci w nim aż 6,5 proc. w porównaniu do ubiegłego miesiąca.

KO na czele, tąpnięcie PiS

Przez dłuższy czas wyborcy będą mieli spokój z wyborami związanymi z partiami politycznymi. Te już za nami – zarówno parlamentarne, samorządowe, jak i te – nazwijmy to – europejskie. Gorąco zrobi się dopiero w przyszłym roku, gdy będziemy decydować, kto zastąpi Andrzeja Dudę po dwóch kadencjach prezydentury.

Koalicja Obywatelska, PiS i pozostałe partie będą miały twardy orzech do zgryzienia – na kogo postawić, by nawet w razie porażki ogłosić triumf.

Choć więc do partyjnych wyborów daleko, to co jakiś czas pojawiają się nowe sondaże wyborcze. Zazwyczaj jest tak, że jednym minimalnie rośnie, innym troszkę spada. Tym razem jednak widać wyraźne tąpnięcie jeśli chodzi o poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski na czele znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 31,2 proc. pytanych. To spadek o 3,2 proc. w porównaniu do badania sprzed dwóch tygodni. Na drugim miejscu znajduje się Prawo i Sprawiedliwość – na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby dziś 27,2 proc. pytanych. Tu widać wyraźny spadek w stosunku do poprzedniego sondażu – aż o 6,5 proc.

Wymowny komentarz eksperta

– Nie ma perspektyw na powrót PiS do władzy, zerowa zdolność koalicyjna sprawia, że PiS znajduje się w poważnym kryzysie. Część z tych 6 proc. PiS po wakacjach będzie mógł nadrobić, ale nie rozwiązuje to strategicznego problemu. Wynik partii może poprawić się do około 30 proc., a to nadal daleko do 40 proc., które dawało jej samodzielną większość – skomentował w rozmowie z Wirtualną Polską prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wygląda sytuacja na dalszych miejscach? Podium zamyka Konfederacja z 11 proc. poparciem. Dalej jest Trzecia Droga (9 proc.), Lewica (7,7 proc., jako jedyna odnotowuje wzrost poparcia). Co ciekawe, aż 13,8 proc. ankietowanych jest niezdecydowanych, na kogo ewentualnie oddać głos. Ten wynik powinien być wyjątkowo mobilizujący dla wszystkich zainteresowanych.

Źródło: Wp.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *