Klęska Daniela Obajtka. Grupa Azoty podała mu biznesową czarną polewkę

Grupa Azoty wycofuje się z pomysłu sprzedaży fabryki nawozów Orlenowi. Powód? Pomysł okazał się niekorzystny dla strategii firmy. To o tyle dziwne, że jeszcze niedawno uważano chyba inaczej.

Grupa Azoty nie sprzeda fabryki Orlenowi

Grupa Azoty miała być gotowa rozmawiać z Orlenem o sprzedaży tej drugiej spółce fabryki nawozów.

Tyle, że teraz z pomysłu się wycofano.

„W dniu 20 listopada 2023 r., po uwzględnieniu wyników analizy wpływu transakcji na grupę oraz koncepcji budowy jej wartości przygotowanej przez niezależnego doradcę, a także rekomendacji komitetu sterującego projektem, przyjął uchwałę o podjęciu rozmów z Orlenem w kierunku zaprzestania dalszych działań dotyczących potencjalnej możliwości akwizycji spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” przez Orlen” – podano komunikacie giełdowym Grupy Azoty, który cytuje Businessinsider.pl.

Skąd taka zmiana? Ma chodzić o analizy i wnioski, jakie z nich wyciągnięto. Marek Wadowski, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S. A., przekazał, że „nie dają one podstaw do kontynuowania rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji Grupy Azoty Puławy przez Orlen S. A.”.

Kontynuujemy dalsze, szersze analizy, które pozwolą opracować kolejne działania prowadzące do powrotu grupy kapitałowej na ścieżkę odbudowy jej wartości rynkowej – dodał Wadowski.

Rozmowy trwały od czerwca

Orlen chciał przejąć Grupy Azoty Puławy, czyli największą polską fabrykę nawozów, do końca tego roku. Oficjalne rozmowy ruszyły w czerwcu 2023 r.

Rozpoczynamy badanie spółki. Ale to nie jest trudny proces, myślę, że w ciągu pół roku jesteśmy w stanie go zamknąć – deklarował wtedy Daniel Obajtek, prezes Orlenu. Określił całość jako operację ratunkową i biznesową. Orlen ponoć chciał wyciągnąć Grupę Azoty z finansowych tarapatów.

Portal Buisinessinsider.pl uważa, że zarząd Azotów nie był z pomysły zadowolony. Bronił się przed przejęciem fabryki tym, że transakcja przyniesie korzyści Orlenowi, ale już jego spółce długoterminowe straty.

Przejęcie fabryki miało zostać, jak wskazywały media, zaakceptowane przez rząd PiS. Czy teraz, gdy wiemy już, że partia ta straci władzę w Polsce, plany legły w gruzach? Możliwe, że tak właśnie się stało.

Źródło: Innpoland

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *