Żenady i Antyżenady tygodnia cz. 6. Czarnek, Piotrowicz i Bielan rządzą!

Kończący się tydzień obfitował w szereg wydarzeń o bardzo dużym kalibrze. Po raz pierwszy mamy problem z wybraniem najciekawszych.

Żenady

Miejsce 3

Referendum aborcyjne

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz po trzech tygodniach rozmów pokazali „Wspólną Listę Spraw” do załatwienia, jeśli zostaną doproszeni przez Donalda Tuska do koalicji po wygranych wyborach. Szczytne cele mają panowie, ale duży kwas zrobił się po tym, jak zapowiedzieli zorganizowanie referendum w sprawie aborcji. Przez media społecznościowe przetoczyła się burza.

Progresywne posłanki Koalicji Obywatelskiej, wspólnie z parlamentarzystkami z Lewicy, zaatakowały koncepcję obu polityków. Wydawało się, że najważniejsze osoby w Platformie będą trzymały się z boku tego tematu. Nie dlatego, że jest niewygodny, ale nie chcą psuć relacji z potencjalnymi koalicjantami. Okazało się jednak, że zaproponowanie referendum aborcyjnego to jednak za dużo dla Borysa Budki, który sieknął po Hołowni i Kosiniaku-Kamyszu na Twitterze.

Jeśli zaraz po wyborach chce się robić referendum, bo nie ma się własnego zdania w kluczowych tematach, to po co zawracać głowę wyborcom i startować? – napisał szef klubu KO. Nic dodać, nic ująć. Referendum to bardzo kiepski pomysł.

Miejsce 2

Czarnek dzieli szmal

PiS-owski skok na kasę to już stały motyw przewodni w mediach od miesiąca. Po aferze z „Willa Plus”, Przemysław Czarnek nie ustaje w dzieleniu pieniędzy, kierując się swoją naczelną zasadą – żadnych pieniędzy dla lewaków i komunistów. Szef resortu edukacji bez konkursu i z wolnej ręki przyznał 7,5 mln zł dotacji Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW). Badacze z UKSW chcą się zająć chrystianofobią, czyli nienawiścią wobec chrześcijan. Na trop olbrzymiej dotacji trafiły posłanki Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas.

Miejsce 1

Stanisław Piotrowicz

„Gazeta Wyborcza” ujawniła, że Stanisław Piotrowicz robił przymiarki do sfałszowania egzaminu swojej córki na aplikację sędziowską. Sprawa miała miejsce 17 lat temu i generalnie aktualny sędzia Trybunału Konstytucyjnego mógł na to machnąć ręką, bo sprawa próby oszustwa przedawniła się po 15 latach. W tym tygodniu okazało się, że w ustawach covidowych jest zaszyty zapis, który mówi, że „w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 6 miesięcy po ich odwołaniu, nie biegnie przedawnienie karalności czynu oraz przedawnienie wykonania kary w sprawach o przestępstwa i przestępstwa skarbowe”. To oznacza, że radosna twórczość fałszerska Stanisława Piotrowicza jednak nie uległa przedawnieniu i prokuratura może swobodnie wszcząć śledztwo. We wtorek posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz i poseł Arkadiusz Myrcha złożyli w Prokuraturze Krajowej dla Warszawy-Śródmieścia zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Antyżenady

Miejsce 3

Kredyt Zero Procent

Koalicja Obywatelska rozpoczęła cykl spotkań w terenie pod hasłem „Tu Jest Przyszłość”. Na pierwszy ogień poszło województwo łódzkie, gdzie odbyto ponad sto spotkań wyborczych. Donald Tusk spotkał się z wyborcami w Pabianicach. Lider największej partii opozycyjnej złożył pierwszą obietnicę wyborczą, która zdefiniuje jedno z pól kampanijnego sporu z PiS-em. KO będzie się chciała zetrzeć z partią Kaczyńskiego w tematach związanych z mieszkalnictwem. Donald Tusk zapowiedział, że po wygranych wyborach, formacja wprowadzi program „Kredyt Zero Procent’ na mieszkania. Odsetki będzie refinansował Bank Gospodarstwa Krajowego. Szykowana jest także propozycja dla osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach. Na razie zbyt wiele nie wiadomo na ten temat, ale jest mowa o dopłacie w wysokości 600 zł.

Miejsce 2

Afera Mailowa

W ubiegłym tygodniu huknęła informacja, że prokuratura zainteresowała się korespondencją Michała Dworczyka i płk Krzysztofa Gaja, która zawierała tajne wojskowe materiały. Śledczy uwzględnili najprawdopodobniej jedno z zawiadomień składanych przez Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej. Nie jest wykluczone, że w tej sprawie były wywierane naciski ze strony sojuszników z NATO. O takiej możliwości poinformował dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski. – To musiało zostać zauważone przez służby NATO-wskie, że tego typu informacje w Polsce hulają na prywatnych mailach i być może polskie władze zostały zmuszone do tego, żeby coś z tym zrobić. Wewnętrznie nie dało się ich do tego zmusić – mówił w radiu TOK FM.

Miejsce 1

Zablokowane dotacje

Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej zorganizowali w tym tygodniu konferencję prasową. Na grafice pokazali siatkę powiązań Adama Bielana i Jacka Żalka przepompowujących pieniądze z dotacji z NCBiR.

Posłowie dotarli do stenogramów z opinii ekspertów na temat wniosku, który dostał dofinansowanie na 123 miliony złotych: „Nie do końca wiem, co ma być celem projektu”, „Mam zastrzeżenia do parametrów innowacyjności”, „Mam uwagi do doświadczenia pani kierownik projektu”, „Wynagrodzenia nie są rynkowe, nie wiem skąd są takie kwoty„. Michał Szczerba poinformował, że ma „dobrą informację”. – Razem z posłem Jońskim zablokowaliśmy wypłatę tych dwóch dotacji. Ani spółka z Białegostoku nie otrzyma 123 milionów złotych, ani 55 milionów złotych nie otrzyma spółka pana Kacpra W – powiedział.

Nie jest wykluczone, że w tym tygodniu zostaną ujawnione taśmy z NCBiR. W rolach głównych może wystąpić Adam Bielan i Jacek Żalek z Partii Republikańskiej. Nadchodzący tydzień to także posiedzenie Sejmu, na którym będzie rozpatrzony antyaborcyjny projekt Kai Godek, więc może być gorąco. W poniedziałek odbędzie się wysłuchanie publiczne w sprawie „Lex pilot”. Koniec tygodnia zostanie zdominowany przez kontynuację objazdu Polski przez Platformę Obywatelską. Ugrupowanie odwiedzi województwo wielkopolskie.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *