Żenady i antyżenady cz. 43. Czarnek, Gosiewska i skandaliczny transparent

Na proteście rolników pojawił się skandaliczny prokremlowski transparent. Za pół roku na ukraińskim niebie powinny się pojawić pierwsze F-16.

Żenady

Miejsce 3

Przemysław Czarnek

Były minister edukacji spotkał się z wyborcami i działaczami na Podlasiu. W trakcie swojego przemówienia tradycyjnie obrażał premiera Donalda Tuska. Przemysław Czarnek zdążył nas przyzwyczaić do swojej wybiórczej nienawiści do Niemców. Wybiórczej, bo nie przeszkadza mu niemiecki kardynał na ślubie córki.

W jego wypowiedziach znalazł się nowy wróg, a jest nim pochodzenie Adama Bodnara. Rodzina ministra sprawiedliwości pochodzi w Ukrainy i to nie podoba się Czarnkowi.

Miejsce 2

To nie moja ręka

To nie moja ręka, zdaje się krzyczeć posłanka PiS Małgorzata Gosiewska po tym, jak udowodniono jej szarpanie funkcjonariusza Straży Marszałkowskiej. Do żenującej sytuacji doszło na sejmowym korytarzu. Posłanka w rozmowie z dziennikarzem twardo twierdziła, że nikogo nie szarpała. Nie przemawiały do niej nawet zdjęcia z sejmowego monitoringu. W końcu wypaliła, że… to Straż Marszałkowska dostała polecenie szarpania posłanek i posłów. Nic się nie zmienia w PiS-owskiej mentalności.

Miejsce 1

Proputinowski transparent

W trakcie protestów rolników doszło do skandalu. Na jednym a banerów umieszczono postulat skierowany do rosyjskiego zbrodniarza:  „Putin, zrób porządek z Ukrainę i Brukselą, i z naszymi rządzącymi”. Na przodzie ciągnika doczepiona była też duża flaga Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zdjęcie szybko obiegło internet. Najprawdopodobniej mieliśmy do czynienia z prowokacją. Na szczęście policja i prokuratura szybko zadziałały. Rolnik został wezwany na przesłuchanie i usłyszał zarzuty publicznego nawoływania do wszczęcia wojny napastniczej przeciwko Polsce oraz publicznego pochwalania prowadzenia wojny napastniczej przeciwko Ukrainie. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Antyżenady

Miejsce 3

Samoloty F-16

Ukraińscy piloci szkolą się na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16 w bazie Skrydstrup w Danii. Wszyscy Ukraińcy czekają na dzień, w którym pierwsze ukraińskie F-16 pojawią się na naszym niebie – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen powiedział, że pierwsze samoloty zostaną przekazane Ukrainie latem tego roku. W lipcu 2023 r powstała tzw. koalicja F-16 z udziałem m.in. Stanów Zjednoczonych, Holandii, Danii, Polski, Francji czy Kanady.

Miejsce 2

Kary 

W tym tygodniu sporo miejsca zajęły kary wlepione posłankom i posłom PiS. Straż Marszałkowska przez kilkanaście dni analizowała sejmowy monitoring po zajściach, które miały miejsce 7 lutego. Tego dnia próbowano wepchnąć do parlamentu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Przed Sejmem doszło do przepychanek i szarpaniny. Siedmioro posłów PiS usłyszało od marszałka Sejmu zarzuty uczestnictwa w pospolitej bandyterce. W sumie nałożone kary wynoszą około 50 tys. zł na głowę. Pisaliśmy o tym tutaj.

Miejsce 1

600 mld zł, czyli odblokowanie KPO

W piątek do Polski przyleciała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W rozmowie z premierem Donaldem Tuskiem poruszono temat bezpieczeństwa, europejskiego partnerstwa, rolnictwa i środków z KPO. Już dzień wcześniej płynęły sygnały, że Komisja Europejska dobrze ocenia przygotowania do przywrócenia w Polsce praworządności i zgodzi się na odblokowanie unijnych funduszy. – W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które obecnie zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski. Pochodzą z funduszy Next Generation oraz funduszy spójnościowych – powiedziała.

Mamy praworządność. Mamy 600 miliardów. Przed nami kolejny wielki cywilizacyjny skok! – napisał Donald Tusk.

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Żenady i antyżenady cz. 43. Czarnek, Gosiewska i skandaliczny transparent

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *