Żenady i Antyżenady cz. 7. Dyskusja o wspólnej liście zdominowała polityczny tydzień

Opozycja pogrążyła się w tygodniowej awanturze o formułę wyborczego startu. Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o in vitro.

Żenady

Miejsce 3

Paszporty

Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu, przyjechała na wyborcze spotkanie do Kozienic na Mazowszu. Jedno z pytań zadanych Annie Moskwie dotyczyło braku odpowiedzialności polityków za wypowiadane słowa. – Jeżeli w sądzie świadek powie nieprawdę, to grożą mu trzy lata więzienia. Natomiast panowie dżentelmeni, którzy kłamią i oszukują, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za kłamstwa.

Jak to w ogóle jest? – padło z sali pytanie. Po tym pytaniu pani minister zaatakowała opozycję. – To jest bardzo dobre pytanie – zaczęła. – My niestety nie możemy odebrać paszportów tym, którzy w Brukseli kłamią i działają przeciwko Polsce. Nie mamy takiego narzędzia, ono byłoby nawet niezgodne z prawem europejskimmówiła. Pani minister marzą się bardzo mroczne czasy.

Miejsce 2

Awantura

W ubiegły poniedziałek „Gazety Wyborcza” opublikowała sondaż obywatelski badający kilka wariantów startu opozycji w tegorocznych wyborach. Najbardziej korzystną konfiguracją okazała się jedna lista, która jest w stanie zdobyć wystarczająca liczbę mandatów do zablokowania ponownych rządów PiS, ale tym razem w koalicji z Konfederacją. Na opozycji wybuchła karczemna awantura między politykami Koalicji Obywatelski i Polski 2050 oraz PSL-u. Donald Tusk namawia do jednej listy, ale opierają się temu Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz. Z boku stanęła Lewica, która od dawna powtarza, że jest gotowa na wspólną listę i nie weszła w ten spór. Ciekawe, czy nie dostanie za to premii w najbliższych sondażach.

Miejsce 1

Rośnie Konfederacja

Coraz więcej sondaży pokazuje wzrost notowań Konfederacji i jest to najprawdopodobniej spowodowane łączeniem się Polski 2050 i PSL. Tylko takie wydarzenie na scenie politycznej mogło doprowadzić do ruchów tektonicznych wśród wyborców. Od soboty cała opozycja przypomina „Piątkę Konfederacji”. – Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej – mówi Sławomir Mentzen przebrany w szaty „wolnościowca”.

Antyżenady

Miejsce 3

In vitro

W czwartek złożono w Sejmie obywatelski projekt ustawy o refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro i dołączono do niego 300 tys. podpisów. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie może schować w sejmowej zamrażarce obywatelskiego projektu, więc do 3 miesięcy powinien trafić pod obrady Sejmu. To będzie bardzo dobra okazja do pokazania, że 8 lat rządów Zjednoczonej Prawicy nie poprawiło dzietności Polek, a wręcz doprowadziło do demograficznej zapaści.

Miejsce 2

Babciowe

Donald Tusk na spotkaniu z wyborcami w Częstochowie zaproponował „Babciowe” w wysokości 1500 zł.  Nowe świadczenie miałyby otrzymać matki, które po urlopie macierzyńskim chcą powrócić na rynek pracy. Koszt programu jest szacowany na 6 mld zł. Jak zapewniają polityczki i politycy Koalicji Obywatelskiej, kobieta po powrocie do pracy „odda” w podatkach, to co pobrała w formie „Babciowego” i ciężko z tym polemizować. Podobnego zdania jest większość ekspertów.

Miejsce 1

Oferta

Po tygodniowej awanturze Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz wyszli z propozycją nowego otwarcia. Obaj liderzy zaproponowali, aby w ciągu najbliższych miesięcy zorganizować kilka wydarzeń tematycznych w gronie całej opozycji. Celem jest pokazanie wyborcom, jak ma wyglądać Polska po PiS-owskich rządach. – Podzielmy się pracą, niech gospodarzem każdego z tych wydarzeń będzie jedna z partii demokratycznych – mówił Szymon Hołownia. Na razie nie padła żadna odpowiedź ze strony Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Być może w tym tygodniu uda się uspokoić spór na opozycji o konfigurację wyborczą, ale istnieje też ryzyko, że rozgorzeje na nowo po chwilowej przerwie. Gwałtowną wymianą argumentów może spowodować opublikowanie kolejnych sondaży z wariantami startu. Na razie opozycja skupiła na się „waleniu” w Konfederację i tak powinno pozostać przez najbliższy tydzień. Jan Strzeżek zapowiada wybuch kolejnej afery. Najprawdopodobniej chodzi o Piotra Mazurka, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej w randze podsekretarza stanu.

 

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *