Żenady i Antyżenady cz. 33. Rewolta partii „Razem” i jad nienawiści Kaczyńskiego

W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu. Opozycja podpisała umowę koalicyjną.

Żenady

Miejsce 3

Partia Razem

Kilka tygodni temu podcast „Stan Wyjątkowy” poinformował, że Partia Razem to wielka nadzieja Jarosława Kaczyńskiego. Nowogrodzka uważa, że polityczki i politycy tej formacji będą robili krecią robotę na opozycji, gdy ta już przejmie władzę. Nie trzeba było długo czekać na pierwsze objawy.

W piątek KO, Trzecia Droga i Lewica podpisały umowę koalicyjną, a co zrobiła Partia Razem? Przyjęła uchwalę w której zdecydowano, że formacja nie wejdzie do rządu. Partia uważa, że w umowie koalicyjnej nie wzięto pod uwagę jej postulatów, co jest w pewnym wymiarze kłamstwem, bo jest tam wiele zapisów korelujących z programem Partii Razem. Prawda na temat dezercji Partii Razem jest prosta i brutalna. Ugrupowanie w nowym rządzie boi się wziąć za cokolwiek odpowiedzialność. Okazuje się, że tożsamościowi socjaliści to krowa, która dużo ryczy i mało mleka daje.

Miejsce 2

Odlot Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński podczas swojego wystąpienia na połączonych obchodach wypadku pod Smoleńskiem i Święta Niepodległości zalał się jadem nienawiści. W poniżający sposób odniósł się do większości społeczeństwa. Platformę Obywatelską nazwał partią niemiecką, pluł na Unię Europejską i mówił o planie „anihilacji Polski”. Jego pieniactwo skomentowała dziennikarka „Gazety Wyborczej” Dominika Wielowieyska.

Występ prezesa, w którym obraża większość społeczeństwa, jest podyktowany strachem przed wewnętrznymi rozliczeniami w swoim obozie. Bo to on osobiście jest odpowiedzialny za klęskę wyborczą, więc tylko logika totalnej wojny z wydumanym wrogiem może zabetonować jego pozycję lidera – napisała.

Miejsce 1

Misja tworzenia rządu

Andrzej Duda wygłosił w poniedziałek orędzie w którym oznajmił, że powierza Mateuszowi Morawieckiemu misję tworzenia rządu. Prezydent przez dwa tygodnie nie był w stanie udowodnić sobie samemu, że 248 mandatów opozycji to jest więcej niż 196 PiS-owskich. – Olać wolę 11 mln rodaków i się z tego powodu cieszyć . Żenujący spektakl w wykonaniu p. Dudy – napisał Arkadiusz Myrcha z PO. Cała opozycja w podobny sposób skomentowała decyzję głowy państwa. Podobno jutro PiS ma rozpocząć rozmowy na temat budowania większości. Nie wiadomo z kim i nie wiadomo gdzie.

Antyżenady

Miejsce 3

Immunitety

We wtorek wniosek o uchylenie immunitetu Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie, poparła Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego. W czwartek doszło już do całkowitego trzęsienia ziemi. Do wniosku przychylił się Parlament Europejski. Sprawa dotyczy kontrowersyjnego spotu wyborczego, który został wyemitowany przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. W spocie, który miał formułę telewizyjnych wiadomości, straszono, że jak wybory wygra opozycja, to Polskę zaleje fala uchodźców. W efekcie dojdzie do fali zamieszek, a bezpieczeństwo Polaków stanie pod znakiem zapytania. W tej sprawie został złożony subsydialny akt oskarżenia przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych (OMZRiK). Rafał Gaweł, założyciel OMZRiK, zarzuca autorom nawoływanie do nienawiści.

Miejsce 2

Ryszard Terlecki

Wyprowadzka Ryszarda Terleckiego nie jest newsem z gatunku politycznej bomby atomowej. Widok wicemarszałka Sejmu z reklamówkami wynoszącego swoje rzeczy z gabinetu jest przede wszystkim symboliczny. Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski, uchwycił taki moment na sejmowym korytarzu.

Miejsce 1

Umowa koalicyjna

W piątek w samo południe Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz. Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń podpisali umowę koalicyjną. Na czele nowego rządu stanie Donald Tusk, marszałkiem Sejmu zostanie Szymon Hołownia, pierwszym wicepremierem będzie lider PSL-u. Z ramienia Lewicy wicepremierem zostanie Krzysztof Gawkowski.

– To wielka satysfakcja, że dzień przez 11 listopada możemy przekazać dobrą, nacechowaną odpowiedzialnością za Polskę nowinę. To nie był wyścig z czasem, chciałbym w imieniu wszystkich podkreślić, że choć nie działaliśmy pod presją czasu, liderzy szybko i zgodnie uzgodnili dokument. Zależało nam, by Polacy w wigilię Święta Niepodległości zobaczyli, że sprawy idą w dobrą stronę – mówił Donald Tusk.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *