W PiS nerwowo, prezes ma dość. TEGO dnia dojdzie do rozpadu partii?! „Traktuje Morawieckiego jak wroga”

Jarosław Kaczyński postawił ultimatum politykom swojej partii. Mateusz Morawiecki i jego grupa nie chcą się ugiąć. Czy zbliża się rozpad PiS?

Spór o stowarzyszenia

Spór o stowarzyszenia znów rozgorzał w PiS. Kierownictwo PiS przyjęło uchwałę o „zakazie działania oraz uczestnictwa członków partii Prawo i Sprawiedliwość w stowarzyszeniach, fundacjach i innych organizacjach o charakterze politycznym”. I choć Jacek Sasin od razu poinformował o zawieszeniu stowarzyszenia „Po Pierwsze Polska”, to oczywiste jest, że akurat nie o tę grupę chodziło Jarosławowi Kaczyńskiemu. Prezesa uwiera stowarzyszenie Rozwój Plus, które założył zbuntowany Mateusz Morawiecki i do którego zapisało się ponad 40 ludzi z PiS.

Kaczyński widzi w tym przygotowania do ucieczki Morawieckiego i spółki z PiS w przyszłym roku, przed wyborami. To najlepszy moment, by wystartować z kampanią wykorzystując efekt świeżości. Były premier, zniechęcony kierunkiem, w którym podąża PiS i decyzjami prezesa, wie, że nie zagrzeje długo przy Nowogrodzkiej miejsca. Morawieckiego zabolało, że Kaczyński wybrał Nawrockiego na kandydata na prezydenta i Czarnka na kandydata na premiera. A były premier został zmarginalizowany. Więcej – ostry skręt w prawo i licytacja z elektoratem Konfederacji i Grzegorza Brauna sprawia, że politycy PiS zaczynają odcinać się od niepopularnych decyzji rządu Morawieckiego.

Były premier i jego środowisko liczą się więc z odejściem z PiS, ale nie chcą odejść sami, by elektorat partii nie wziął ich za rozłamowców. Lepiej zostać wyrzuconym i grać ofiarę prezesa, który nie rozumie, że Morawiecki chce przecież dla PiS najlepiej.

Rozpad PiS w przyszłym tygodniu?!

Jak dowiedzieli się autorzy „Stanu Wyjątkowego”, Dominika Długosz i Andrzej Stankiewicz, piątkowe spotkanie między Morawieckim i Kaczyńskim nie przyniosło happy endu.

Kaczyński był bardzo negatywnie nastawiony do stowarzyszenia „Rozwój Plus”, ale także uprzedzony do samego Morawieckiego. Miał przygotowane streszczenia ostatnich wywiadów, w których Morawiecki krytykował linię polityczną PiS, broniąc dorobku swych rządów, od których dziś PiS się odcina. Kaczyński rozliczał Morawieckiego z tych słów – czytamy w „Stanie Wyjątkowym”. Jak wskazują dziennikarze, „osobista niechęć Kaczyńskiego pokazuje, że nie traktuje on już Morawieckiego jako jednego ze swych ludzi, tylko jako wroga, który mu osobiście zagraża, bo chce go osłabić, a tak naprawdę wysłać na polityczną emeryturę”.

Kaczyński nie może po raz kolejny odpuścić Morawieckiemu, bo to wywoła niezadowolenie frakcji „maślarzy”. No i przede wszystkim pokaże słabość samego prezesa. Choć panowie rozstali się w chłodnej atmosferze, ma wkrótce dojść do spotkania „ostatniej szansy”.

Niewykluczone, że Kaczyński zagra jeszcze na czas i przedłuży ultimatum, które wygasa w środę. Ale jeśli nie i Morawiecki się nie ugnie, to w czwartek może dojść do politycznego trzęsienia ziemi. Prezes nie będzie miał wyjścia i ogłosi usunięcie z PiS byłego premiera i jego popleczników. Prawo i Sprawiedliwość w obecnym kształcie przestanie istnieć.

Źródło: Onet

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracował także z portalem Wiadomo.co, w 2019 roku pracował w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *