Szykuje się piekielna awantura. Duda i Mastalerek zaczynają stroić fochy i grożą Tuskowi. „Prezydent nie wyobraża sobie…””

Andrzej Duda i Marcin Mastalerek odgrażają się, że zablokują kandydaturę Radosława Sikorskiego na unijnego komisarza. Szykuje się awantura.

Tuż przed ubiegłorocznymi wyborami Andrzej Duda wymusił na PiS-ie uchwalenie tzw. ustawy kompetencyjnej. W skrócie chodzi o to, że prezydent chce mieć wpływ na obsadę unijnych stanowisk. Według przyjętych przepisów, rząd ma przychodzić po prośbie do Pałacu Prezydenckiego i czekać, czy prezydencki kciuk pokaże górę czy dół.

Premier Donald Tusk nie ma zamiaru zawracać sobie tym głowy.

Konsultowanie kandydatur

W powietrzu wisi piekielna awantura o polską prezydencję w 2025 roku. Andrzej Duda wymyślił sobie, że na zakończenie swojej prezydentury pohasa sobie po Europie, chociaż to rząd realizuje politykę zagraniczną. To był jeden z powodów dla którego prezydent uzgodnił z Nowogrodzką tzw. ustawę kompetencyjną.

W unijnych kuluarach dyskutuje się na temat powołania unijnego komisarza ds. obrony. Na razie nie ma takiego stanowiska i nie wiadomo czy powstanie. Wśród potencjalnych kandydatów przewija się nazwisko Radosława Sikorskiego. I to właśnie tutaj weto chce postawić Andrzej Duda, jeśli rząd nie będzie się z nim konsultował.

Po pierwsze, chcemy uniknąć zgrzytu i grania tematem w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Po drugie, prezydent nie wyobraża sobie, żeby rząd nie konsultował z nim nazwiska potencjalnej kandydatury. Po trzecie, mamy świadomość, że dużo zależy od wyników wyborów do PE i politycznej układanki w sprawie obsady stanowiska przewodniczącego Komisji Europejskiej – mówi Wirtualnej Polsce osoba z otoczenia prezydenta.

Niekonstytucyjna ustawa

Czy premier Donald Tusk przejmuje się takim postawieniem sprawy przez Pałac Prezydencki? Szef rządu nie zamierza się przejmować fochami głowy państwa, bo uważa PiS-owską ustawę za niekonstytucyjną.

Tę ustawę ominiemy po prostu, a nawet pominiemy, żeby było już stanowczo. Co zrobi pan prezydent, jak my zgłosimy tych kandydatów i oni zostaną zaakceptowani w normalnej procedurze? Nic? – powiedział wiceszef MSZ Andrzej Szejna w rozmowie z PAP.pl

To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca. Będziemy działali zgodnie z konstytucją – podkreślił Szejna.

Źródło: WP.pl, PAP.pl

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

10 Odpowiedzi na Szykuje się piekielna awantura. Duda i Mastalerek zaczynają stroić fochy i grożą Tuskowi. „Prezydent nie wyobraża sobie…””

 1. Susex pisze:

  Prezydent, PiS (w calości !), ale i ich akolici, to grupa KOMPLETNYCH IGNORANTÓW, nie wyobrazając sobie, że Państwi, to nie śmietnik pogladów każdego mądrali po czterech klasach freblówki lub przykościelnej formacji szkolno-katechetycznej. ZADEN nie wykazuje JAKIEJKOLWIEK ZNAJOMOSCI PRAWA RP, nie wspominając o Konstytucji RP ! W tejże głupocie/ignorancji towarzystwo to dzielnie wspiera tzw. kościólkowy system ignorancji „wiary”. Jeśli dokładniej przyjrzeć się tzw. „środowisku”towarzyszy, samozwańczych się „prawnikami”, mamy komplet krajowego debilizmu para-patriotycznego systemu głupawch wiar narodowo-socjalistycznych w system bredni INDYWIDUALNIE ,DEWALUOWANYCH. Na dodatek, ta banda niedouków nieczystych i niezrozumiałych uważa, że MUSI propagować swoje brednie, jako powierzone wyłącznie im przez samego Boga kanony wiary, nie kojarząc, że te brednie ośmieszaja i kompromitują ich „własnego”, indywidualnie wybieranego bez publicznych wyborów bożka. Może ktoś z tych środowisk ZECHCE ZAUWAZYC, że MAGIEL i wiara w magiel nigdy nie stały się ani źródlem wiedzy, ani wiary, ani filozofia trwania narodów, nawet prymitywnych. Może wspomniani wyżej ignoranci zakupią sobie ELEMENTARA, autorstwa pana FALSKIEGO (nie mylić z Kaczyńskim, a nawet Ziobrą, czy Czarnkirm! ) i – przynajmniej ROZPOCZĄĆ STUDIA ROZUMIENIA SŁOWA PISANEGO ORAZ ROZUMIENIA SENSU TEKSTÓW, z pominięciem Collegium Tumabnum, szkółek katechetycznych i wsłuchiwania się w klasyków bez klasy, jak Prezydent, Samo-Zbawiciel, Zero-Ziobro, czy Maciarewicza… Dopiero po ukończeniu takich studiów ELEMENTARNYCH, niedouków POWINNY przystąpić do studiowania (nie wypowiadania się!!!!!) propedeutyki państwa i prawa, by nie wpaść w zakamarki bredni dr Zbawiciela plątania wszelkich pojęć we wszelkich dziedzinach, analogicznie do poziomu znanego wszystkim dr absolwenta prawa UJ. WSZYSTKIE te opinie dotyczą autora komentowanej przeze mnie wypowiedzi: gdy się czegoś NIE EIE, lepiej siedzieć cicho, by nie obnażyć i nie ujawniać własnej głupoty i nieuctwa. Powyższe nie broni mieć DOWOLNIE GLUPICH POGLADÓW na równi z poglądami DOWOLNIE BEZ SENSOWNYMI. Wg „zasad” i pogladów może funkcjonować jedynie plemię wędrownie-beduinskie, latające po Saharze w poszukiwaniu trawy i boga!

 2. Mariusz pisze:

  Prezydent powinien reprezentować naród, nie partię skrajnej prawicy i prezesa pis. Nie szanuję pana Dudy za łamanie konstytucji i jego dziwne zachowania orazminy na forum publicznym. Z każdą jego międzynarodową podróżą boję się czy znowu nie zrobi nam wstydu.

 3. Horus pisze:

  Może i tematy wewnątrz unijne są dla każdego kraju jako zagraniczne ale się tyczą każdego z członków. Więc jak dla mnie jeśli ma być ktoś nowy wybierany na funkcję urzędu UE powinien mieć głos w tej sprawie tak samo rząd jak i prezydent czy król albo królowa każdego z krajów członkowskich. Niech w końcu funkcja prezydenta nie wiąże się jedynie z podpisywaniem papierków, czy wyrażaniem swojego niezadowolenia Vetem. Prezydent przecież także udziela się w sprawach bezpieczeństwa krajowego jeździ, lata i rozmawia po całym świecie. Dlaczego więc ma nie mieć prawa głosu przy nominacjach na urzędy Unii Europejskiej związane z bezpieczeństwem???

 4. Max pisze:

  To nie prezydent tylko lokaj kaczki obudwum należy się trybunał stanu zniszczyli Polskę. Nakradli kombinatorzy.
  Ten człowiek w opony tysięcy nie istnieje to polityczny trup

 5. JacekD pisze:

  D…da nich już zbiera zabawki, albo niech się poskarży jarusiowi….heehehhhe.
  Ciągle tylko miesza….wielki patriota,
  który tylko szkodzi POLSCE.

 6. Jacek pisze:

  Prezydent ma 100% racji. Sikorski się nie nadaje jako przedstawiciel Polski, no chyba, że interesu Niemiec to ok.

 7. Leon pisze:

  Pożal się Boże nad tym Prezydentem Panie Premierze ma pan pomocnika dla PiSu wszystko dla ojczyzny nic

 8. sam pisze:

  Cóż, to zwykły podły szantaż, igranie powaga Polski na arenie międzynarodowej. Ale Duda już nie raz skompromitował nasz kraj, jemu zależy tylko na dobru partii, to jej nieodrodny syn…bez niej dalej użerałby się ze studentami i jeździł w delegacje na wykłady…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *