Suweren bezlitosny dla Ziobry i spółki. TEN sondaż brutalnie ocenia efekty reformy sądownictwa

Zjednoczona Prawica bawi się w naprawę sądownictwa praktycznie od momentu przejęcia władzy, czyli już ósmy rok. Czy Polacy widza jakąkolwiek poprawę? Odpowiedzi na to pytanie udziela najnowszy sondaż.

Nowy sondaż sprawdza, czy Polacy są zadowoleni ze zmian w sądownictwie. Gdy PiS przejęło władzę w 2015 roku, jednym z głównych celów obozu władzy było przeprowadzenie reformy wymiaru sprawiedliwości.

Wziął się za to Zbigniew Ziobro. Mijają lata, wkrótce dobiegnie końca druga kadencja rządów Zjednoczonej Prawicy, wydawałoby się, że tak długi czas wystarczy do naprawy sądownictwa. Tymczasem Ziobro i spółka doprowadzili do chaosu i konfliktów w wymiarze sprawiedliwości. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że głównym celem władzy jest uzależnienie wymiaru sprawiedliwości od obozu rządzącego.

Trzeba też pamiętać, że przygotowana przez Ziobrę reforma sądownictwa stała się przyczyną konfliktu między polskim rządem a Unia Europejska. Komisja Europejska uznała, że forsowane przez polskie władze przepisy stanowią zagrożenie dla praworządności. Rząd musi dokonać zmian, aby KE odblokowała wypłatę środków z Funduszu Odbudowy dla Polski. Nowogrodzka długo budowała narrację, że tych pieniędzy nie potrzebuje, ale realia okazały się nieubłagane. PiS chce dostać te fundusze, więc forsuje nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, której przeciwna jest Solidarna Polska.

Nieudolna reforma sądownictwa staje się też przedmiotem tarć wewnątrz rządu. Mateusz Morawiecki stwierdził w wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, że „większego chaosu i kłopotów, niż mamy obecnie w sądownictwie, już chyba mieć nie możemy”.

Sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści i myślę, że będzie wegetowało do momentu, gdy nastąpi jakaś poprawa, a może i szersza zgoda na zmiany – powiedział premier. Czy Polacy podzielają zdanie szefa rządu? A może z ich perspektywy reforma przyniosła pożądane skutki? Odpowiedzi udziela najnowszy sondaż.

Sondaż przeprowadzony przez SW Research dla „Rzeczpospolitej” sprawdził, czy zdaniem Polaków sądy w naszym kraju działają lepiej niż przed 2015 rokiem. Wyniki są druzgocące dla Ziobry i jego ekipy. Aż 52,8 proc. ankietowanych uznało, że reforma nie naprawiła działania sądów. Tylko 8,6 proc. jest zadowolonych z efektów reformy. 18 proc. nie widzi różnicy, a 20,6 proc. nie ma na ten temat zdania. Sondaż pokazuje więc jasno, że w oczach suwerena reforma sądownictwa okazała się fiaskiem.

Źródło: Rzeczpospolita

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *