PiS sypnie nowymi prezentami przed wyborami. Sprawdźcie, czy się załapiecie

Prawo i Sprawiedliwość (PiS) ma pomysł na to, jak wygrać kolejne wybory. Wesprze finansowo grupy społeczne, które głosują na kandydatów partii.

Klucz do sukcesu PiS

PiS dba o swój elektorat. Stąd kolejne emerytury i wsparcie dla rolników. Wybory w 2023 r. oznaczają, że partia znów sypnie prezentami.


Przypomnijmy, że już w tym roku ustanowiono, iż rolnicy – pierwsza grupa wyborców PiS – nie muszą, jak miało to miejsce wcześniej, przekazywać następcy czy państwu swojego gospodarstwa, aby dostać pełną emeryturę. Do tego dochodzi umorzenie odsetek od kredytów tym rolnikom, którzy spłacą kapitał, a także zwiększenie kwoty wolnej od podatku w handlu detalicznym płodami rolnymi i bezpłatne miejsca na targowiskach.

Jakby tego było mało, dochodzą do tego też bonusy emerytalne dla bogatych rolników mających duże gospodarstwa. Pomimo tego, że płacić będą mniejsze składki w KRUS niż osoba zarabiająca pensję minimalną i odprowadzająca składki do ZUS, to dostaną ponad dwa razy większą od takiego płatnika emeryturę.

W planach jest też podwyższenie rolnikom tzw. emerytury podstawowej – z 1084,58 zł brutto do wysokości najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS, czyli do 1338,44 zł brutto. Niemal od razu przełoży się to na większe pieniądze dla takich emerytur. W marcu 2023 r. rolnicy z najniższą emeryturą dostaną taką samą podwyżkę jak ci seniorzy, którzy podlegają ubezpieczeniu w ZUS. Najniższe świadczenie w ZUS i KRUS wzrośnie do 1588,44 zł.

Oczywiście to ostatnie oznacza dopłaty do KRUS z budżetu państwa. Te przekroczą 33,4 mld zł w ciągu dziesięciu lat.

Dary dla policji

To nie koniec. Dostanie się też coś mundurowym. Od 2023 r. policjanci z 15-letnim stażem pracy dostaną specjalne świadczenie motywacyjne. To będzie minimalnie wynosiło 5 proc. pensji, ale będzie rosło co roku o dodatkowy 1 proc. Maksymalny poziom to 15 proc.

450 zł brutto dodatku granicznego dostaną jeszcze funkcjonariusze Straży Granicznej, pełniący służbę na wschodniej granicy oraz na przejściach lotniczych i morskich.

Mało? Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna oraz Służba Ochrony Państwa mogą liczyć na łącznie 30 mln zł nagród.

Urośnie też z 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej dzienna stawka dodatku terenowego dla policjantów.

Emeryci

Kolejna ważna dla PiS grupa to oczywiście elektorat socjalny, czyli emeryci, renciści i osoby na świadczeniach przedemerytalnych.

Ciąg dalszy na następnej stronie »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *