Papież Franciszek pogonił kontrowersyjnego kardynała. U Czarnka będzie gościem specjalnym

Kardynał Gerhard Mueller przyleci do Polski. Duchowny odwiedzi Akademię Kopernikańską na zaproszenie Przemysława Czarnka.

Konflikt z Franciszkiem

Kardynał Gerhard Mueller to niemiecki duchowny katolicki, biskup diecezjalny Ratyzbony w latach 2002–2012. Był prefektem Kongregacji Nauki Wiary oraz przewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Od 2014 roku jest kardynałem diakonem. Mueller w latach 2012-2017 był szefem Kongregacji Nauki Wiary, do momentu aż podziękował mu papież Franciszek.

Początkowo zwierzchnik Kościoła przedłużył jego misję (a nawet uczynił kardynałem), ale później uznał, że Muellera należy odsunąć od sprawowanych obowiązków. Wszystko odbyło się w bardzo złej atmosferze.

Pomiędzy kardynałem Müllerem, a papieżem, miało dojść do sporu. W 2014 roku kardynał miał sprzeciwić się Franciszkowi, kiedy ten chciał przywrócić do niektórych funkcji kapłańskich włoskiego księdza Dona Inzoli. Duchowny ten miał wielokrotnie dopuścić się molestowania chłopców. Papież jednak – wbrew opinii Muellera – miał postanowić inaczej. Tak przynajmniej twierdził portal lifesitenews.com.

Kardynał miał też pretensje o odwołanie w ostatnim dniu sprawowania urzędu. Przyczyny nie poznał, natomiast audiencja trwała tylko minutę. Kardynał twierdził, że „taki styl jest nie do zaakceptowania”.

Zaproszenie od Czarnka

Teraz Mueller zjawi się w Polsce na specjalne zaproszenie Przemysława Czarnka. „W obozie PiS urzędujący papież ma opinię latynoskiego komunisty, z kolei kard. Mueller uchodzi za zdrową tkankę Kościoła katolickiego i jest przez to hołubiony” – twierdzi gazeta.pl.

Kontrowersyjny duchowny pojawi się w Polsce podczas Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Będzie na nim, bo do Akademii Kopernikańskiej (izby filozoficzno-teologicznej) zaprosił go minister edukacji prof. Przemysław Czarnek. Na Kongresie kardynał ma wziąć udział w jednej z debat – podaje gazeta.pl.

Gerhard Mueller był już w Polsce 2021 roku. Udzielił wówczas wywiadu TV Trwam, podczas którego krytykował Unię Europejską. – Jako wielką niesprawiedliwość postrzegam fakt, że ludzie na Zachodzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co tak naprawdę dzieje się w Polsce i zgarniają ogromne pieniądze z unijnych instytucji, pouczają waszych obywateli. Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność nawoływał.

Nie mamy wątpliwości, że z Czarnkiem się dogadają.

Źródło: gazeta.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *