Opozycja triumfuje. Bolesna porażka PiS ws. kluczowej ustawy

Sejmowa komisja cyfryzacji zdecydowała ws. „Lex pilot”. Projekt ustawy został zawieszony do wysłuchania publicznego, które zaplanowano na 6 marca.

TVP faworyzowane

Gdy kilka tygodni temu gruchnęła wiadomość o planach Prawa i Sprawiedliwości dotyczących zaprogramowania pilotów, branża medialna zaczęła protestować. Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy apelowało o natychmiastowe zaprzestanie prac nad projektem „Lex pilot”, który faworyzowałby TVP, a przy okazji naruszał prawo Unii Europejskiej.

Według nowych przepisów, kanały Telewizji Polskiej miały zostać objęte zasadą must carry/must offer, co oznacza obowiązkowe umieszczanie ich na pierwszych miejscach list kanałów u operatorów telewizji płatnej (od 1 do 5).

Ponadto operatorzy musieliby obowiązkowo udostępniać już nie tylko TVP 1, TVP 2 i TVP 3, ale także TVP Info i TVP Kultura. Zasada must carry/must offer uderzyłaby w TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls, które do tej pory z niej korzystały.

„Zgodnie z prawem Unii Europejskiej obowiązkowe wyeksponowanie określonych kanałów musi być uzasadnione realizacją interesu publicznego, czyli na przykład swobodą dostępu do zróżnicowanych treści, opinii, wzorców kulturowych, wolnością słowa, pluralizmem” – alarmowało Międzynarodowego Stowarzyszenia Reklamy.

„Lex pilot” odroczone

W poniedziałek na Sejmowa Komisja Cyfryzacji pochyliła się nad projektem ustawy. Posiedzenie zakończyło się triumfem opozycji. Za podjęciem uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego było dziewięciu członków komisji, przeciw było również dziewięciu członków. W tej sytuacji głosem rozstrzygającym jest głos prowadzącego obrady, o ile nie wstrzymał się od głosu. Przewodniczącym komisji był Jan Grabiec (PO), który zagłosował „za” przyjęciem uchwały.

„Zwycięstwo opozycji w Komisji Cyfryzacji: projekt ustawy lex pilot został zawieszony do wysłuchania publicznego 6 marca” – napisał na Twitterze polityk Platformy Obywatelskiej.

– Ustawa „lex pilot” została odroczona. Opozycja wygrała głosowanie na posiedzeniu Komisji Cyfryzacji, dlatego że chcemy, aby to obywatele mieli prawo powiedzieć, co na ten temat sądzą. Władza tuż przed wyborami zmienia ordynację wyborczą, daje 3 mld zł na TVP, a teraz chce zaprogramować piloty obywateli. Rząd zakłada takie rozwiązanie, które zmusi do tego, aby na pierwszych pięciu kanałach był dostęp do telewizji rządowej, a kolejność kolejnych będzie określała KRRiT. To jest tylko i wyłącznie granie na zwycięstwo w kampanii wyborczej przez PiS – powiedział podczas konferencji prasowej poseł PO Arkadiusz Marchewka.

Źródło: Wp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *