Minister Sienkiewicz wskazał nazwisko. Kolejny PiS-owski nominat może mieć poważne problemy. „Bolesny skandal”

Jest kolejny mocny kandydat do stanięcia przed Trybunałem Stanu. Bartłomiej Sienkiewicz zagina parol na PiS-owskiego nominata.

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), wstrzymuje przekazanie z abonamentu pieniędzy dla mediów publicznych. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz miał w czwartek 11 kwietnia konferencję prasową, a jedno z pytań dotyczyło zablokowanych środków. Polityk rozważa najdrastyczniejsze kroki prawne.

Trybunał Stanu

Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że Maciej Świrski nie przelewa mediom pieniędzy, bo „nie rządzą tam jego polityczni koledzy”.

Taki jest powód i nie udawajmy, że jest inny – powiedział.

Drastycznie łamie prawo i jest zawiadomienie do prokuratury złożone w tej sprawie. Pełnomocnik likwidatora TVP występuje w tej kwestii, a ja poważnie rozważam zwrócenie się z wnioskiem do parlamentu o Trybunał Stanu dla pana Świrskiego, bo uważam, że to jest przekroczenie wszelkich linii – zapowiedział.

Szef resortu kultury stwierdził, że to „nie są pieniądze pana Świrskiego ani PiS-u”.

To są pieniądze nie dla likwidatorów, nie dla ministra, tylko na działanie mediów publicznych – mówił minister. – To jest jeden z bardziej bolesnych skandali, ale z drugiej strony on obnaża sposób myślenia ekipy, która odchodzi także w wymiarze prezydenckim – dodał.

KRRiT nie uznaje likwidatorów telewizji publicznej i Polskiego Radia. Od stycznia nie przelewa pieniędzy.

Lewe konto i 100 milionów

Maciej Świrski przewija się w głośniej sprawie związanej z Michałem Adamczykiem. Jak informowało Radio Zet, były pracownik TVP próbował założyć w banku lewe konto na które miało wpłynąć 100 mln zł. Według likwidatora TVP, to właśnie na to konto miały trafić pieniądze z abonamentu. Pisaliśmy o tym tutaj.

Przewodniczący KRRiT wydał oświadczenie w tej sprawie i zaprzeczył doniesieniom rozgłośni.

Nie jest prawdą że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji miała planować przelanie na jakiekolwiek konto 100 milionów złotych. KRRIT zgodnie z uchwałą nr 40/2024 zapobiegającą wydatkowaniu środków z opłat abonamentowych na cele inne aniżeli ustawowe skierowała abonament do depozytu sądowego – poinformował. Pisaliśmy o tym tutaj.

Źródło: RMF FM, pap.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *