„Księgowa Rydzyka” potwierdza, ministerstwo zakręciło kurek z forsą. „To jest bardzo trudne”

Muzeum „Pamięć i Tożsamość” nie dostanie pieniędzy z budżetu państwa na dokończenie wystawy. Potwierdziła to Lidia Kochanowicz-Mańk na antenie Radia Maryja.

Rydzyk ciągnął z budżetu ile wlezie

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że Tadeusz Rydzyk z próśb o wsparcie finansowe stworzył swój znak rozpoznawczy. Mówisz Radio Maryja – myślisz datki i wpłaty. Na antenie rozgłośni prośby o przelewy pojawiają się od lat i tak już będzie zawsze.

Tym bardziej, że wraz z powstaniem nowego rządu, kończą się złote czasy Tadeusza Rydzyka, który żył w ostatnich latach jak pączek w maśle m.in. dzięki kolejnym dotacjom z budżetu. Kontrowersyjny redemptorysta mógł liczyć na obfite milionowe wsparcie ustępującej władzy. Jak wyliczył portal WP, na projekty Rydzyka państwowe instytucje i spółki wyłożyły za rządów PiS około 380 mln zł. Wygląda jednak na to, że to se ne vrati.

W piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja gościła Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowa Fundacji „Lux Veritatis”. Kobieta nazywana przez media „księgową Rydzyka” przyznała, że ministerstwo kultury nie przekaże pieniędzy na toruńskie Muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

A było tak pięknie

– Dostaliśmy potwierdzenie, że rzeczywiście jest tak, iż minister kultury i dziedzictwa narodowego nie przyznał w tym roku środków dla Muzeum „Pamięć i Tożsamość” na dokończenie tego muzeum, na dokończenie realizacji wystawy stałej. Jest to bardzo trudne, ponieważ chcę powiedzieć, że w ubiegłym roku, 5 października, ówczesny minister kultury, pan prof. Piotr Gliński, przekazał nam pismo, w którym poinformował nas, że ówczesna Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu na rok 2024, w którym to projekcie środki dla muzeum zostały zabezpieczone – poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk na antenie Radia Maryja.

Przypomnijmy: jeszcze w styczniu minister Bartłomiej Sienkiewicz odmówił przyznania dotacji w wysokości ponad 13 mln zł na budowę siedziby i wystawę stałą Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu ze względu na ograniczone środki inwestycyjne w ustawie budżetowej na rok 2024.

– Teraz będziemy musieli jako Muzeum „Pamięć i Tożsamość” przemyśleć tę sprawę, pomyśleć, co możemy zrobić, w jaki sposób to dzieło dokończyć, tę wystawę udostępnić, gdyż jest ona prawie ukończona. Potrzebne są jeszcze środki. W tym roku mieliśmy otrzymać na wystawę jeszcze 7 mln 174 tys. złotych, żeby domknąć realizację wystawy stałej. I tych środków nam w tym roku odmówiono – podsumowała „księgowa” Rydzyka.

Źródło: o2.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *