Kontrowersyjny trener nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. TA decyzja Cezarego Kuleszy nie wzbudziła entuzjazmu

Michał Probierz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Ta decyzja Cezarego Kuleszy nie spotkała się z entuzjazmem kibiców i środowiska piłkarskiego.

Probierz selekcjonerem reprezentacji Polski

13 września PZPN ogłosił, że dobiegła końca przygoda – bo nie da się tego nazwać pracą – Fernando Santosa z reprezentacją Polski. Tydzień później Cezary Kulesza ogłosił, że zadanie ratowania eliminacji do EURO 2024 otrzyma dotychczasowy selekcjoner kadry u-21, Michał Probierz.

Probierz to szkoleniowiec, o którego kandydaturze zapewne by się nie mówiło, gdyby prezesem PZPN nie był akurat Kulesza.

Panowie współpracowali w Jagielloni Białystok, w 2022 roku świeżo wybrany prezes PZPN niespodziewanie zatrudnił go na stanowisku szkoleniowca reprezentacji młodzieżowej.

Selekcjonerem reprezentacji Polski został Michał Probierz. To wybór najlepszy z możliwych. Życzę powodzenia nowemu trenerowi – napisał na platformie X Cezary Kulesza w środę rano. Nowy trener został przedstawiony na konferencji prasowej o godz. 12:00.

Mam apel na początek pracy. Atmosfera wokół kadry nie jest zbyt dobra. Moim celem jest to, by odbudować zawodników, by z przyjemnością przyjechali na reprezentację. Zdaję sobie sprawę, że uchodzę za osobę kontrowersyjną, że ten wybór prezesa Kuleszy nie był oczywisty – przyznał na konferencji Probierz. – Proszę kibiców, aby wstrzymali się, ocenili mnie po tym, co będzie, proszę, byśmy wszyscy razem dążyli do odbudowy tej reprezentacji – dodał nowy selekcjoner.

Bez entuzjazmu

Decyzja Kuleszy nie spotkała się z entuzjazmem kibiców i środowiska piłkarskiego. Faworytem opinii publicznej był Marek Papszun, twórca sukcesu Rakowa Częstochowa, z którym przeszedł długą drogę od drugiej ligi do Ekstraklasy i mistrzostwa Polski. Probierz nie ma w swoim CV tytułu mistrzowskiego. Choć nie da mu się odmówić doświadczenia – prowadził m.in. Jagiellonię, Wisłę Kraków, Lechię czy Cracovię – to trudno powiedzieć, by jego kluby zachwycały grą. Do tego Probierz słynie z kontrowersyjnych wypowiedzi, utarczek z dziennikarzami.

Uważam, że z branych pod uwagę kandydatów największy mandat miał z racji na ostatnie wyniki Marek Papszun. Michał Probierz swój prime miał kilka lat temu w Jagiellonii. Prezes Kulesza wybrał jednak tego drugiego. Miał do tego prawo. Jego ryzyko i decyzja – ocenił dziennikarz Maciej Wąsowski z Weszło.

Nie wierzę, że Michał Probierz był wyborem „najlepszym z możliwych”– skomentował Maciej Łanczkowski z „Piłki Nożnej”.

Michał Probierz został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Wybór jest o tyle kontrowersyjny, że trudno wyobrazić sobie, by jego nominację podpisał jakikolwiek inny prezes PZPN – pisze na goal.pl Przemysław Langier.

Już wcześniej kandydaturze Probierza dziwił się jego były podopieczny z Jagielloni, Igor Lewczuk.

Jakim cudem Michał Probierz miałby otrzymać taką ofertę? Bądźmy poważni, w ostatnich latach nie zasłużył na to, by w ogóle o nim myśleć w kontekście reprezentacjimówił w rozmowie ze Sport.pl. – Bądźmy poważni, jakie on ma doświadczenie selekcjonera? Przecież nie można porównać młodzieżówki do reprezentacji, gdzie gra Lewandowski, Zieliński czy Szczęsny. Kompletnie inna skala jakości i oczekiwań – ocenił były piłkarz.

Przed reprezentacją jeszcze trzy mecze eliminacyjne. 12 października Polska zmierzy się na wyjeździe Wyspami Owczymi, a trzy dni później z Mołdawią u siebie. Eliminacje zakończymy meczem z Czechami przed własną publicznością. Szanse na wyjście z grupy mocno się skomplikowały, bo musimy liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych meczach. Bardziej realną szansą na awans są baraże.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

1 Odpowiedzi na Kontrowersyjny trener nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. TA decyzja Cezarego Kuleszy nie wzbudziła entuzjazmu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *