Już wszystko jasne? Media ujawniają, wiemy KTO poprowadzi reprezentację Polski!

Prezes PZPN Cezary Kulesza wspominał niedawno, że podjął już decyzję ws. nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Vladimir Petković? A może Paulo Bento? Wygląda na to, że wiemy już, kto nim będzie.

Kulesza wybrał

– Można tak powiedzieć, że wiem już kto będzie, z tym że decyzyjność zostaje po drugiej stronie.

Wiadomo, że może to się przeciągnąć kilka dni i po prostu czekam na odpowiedź z drugiej strony. Czekam na akceptację – mówił kilka dni temu na antenie RMF FM Cezary Kulesza. Prezes podkreślił, że chodzi o selekcjonera zza granicy. Według mediów, na liście kandydatów ostatecznie zostały dwa nazwiska: Vladimira Petkovicia i Paulo Bento. Kulesza sugerował, że wybór zostanie ogłoszony jeszcze w tym tygodniu, ale najprawdopodobniej stanie się to 25 stycznia, gdy odbędzie się zjazd zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

A więc Bento czy Petković? Kto zastąpi Czesława Michniewicza na selekcjonerskim stołku? Nic oficjalnie nie ogłoszono, ale TVP Sport poinformowało, że wybór Kuleszy padł na Portugalczyka. Informacja o porozumieniu trenera z PZPN wyszła od dawnego współpracownika Bento. Co ciekawe, w środę z portugalskim szkoleniowcem próbowała porozmawiać PAP, ale trener odmówił komentarza.

Podczas środowej rozmowy z PAP Paulo Bento odmówił ustosunkowania się do doniesień o możliwym nawiązaniu współpracy z PZPN – czytamy.

Kim jest Paulo Bento?

Paulo Bento urodził się w 1969 roku w Lizbonie. Jako piłkarz grał m.in. w Benfice, Sportingu i Realu Oviedo. To 35-krotny reprezentant Portugalii, w której barwach występował na EURO 2000 i mundialu 2002.

Bento rozpoczął karierę trenerską w wieku 35 lat. Prowadził Sporting, najpierw drużynę juniorów, a potem pierwszy skład. W 2010 roku objął stery reprezentacji Portugalii. Kadrę prowadził na EURO 2012 (półfinał) i mundialu w 2014 (odpadnięcie w grupie), ma więc odpowiednie selekcjonerskie doświadczenia. Został jednak zwolniony w 2014 roku, po porażce z Albanią w meczu eliminacji do mistrzostw europy. Potem pracował w Brazylii, Grecji i Chinach, aż wreszcie znalazł zatrudnienie jako selekcjoner reprezentacji Korei Południowej. Azjaci dobrze zaprezentowali się na mundialu w Katarze, wyszli z trudnej grupy dzięki wygranej 2:1 z Portugalią. Po mundialu Bento sam zrezygnował z dalszej pracy w Azji.

Oczekiwania wobec Portugalczyka są jasne – awans do EURO 2024 i dobra postawa na samym turnieju.

Źródło: TVP Sport, fot. Depositphotos.com

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *