Historyczne przeprosiny na antenie TVP. „Byłem wzruszony”

Do historycznych przeprosin doszło na antenie TVP Info w niedzielny wieczór. Po latach nienawistnych i homofobicznych ataków na środowisko LGBT, prowadzący program powiedział w imieniu mediów publicznych „przepraszam”.

Przez ostatnie osiem lat publiczne media stały się areną nienawistnych komentarzy i frontalnego ataku na niemal wszystko, co nie zgadza się z prawicową wizją świata. TVP i TVP Info postawiły sobie za cel wychowywać „nowego Polaka” – ksenofoba, ogarniętego fobiami i uprzedzeniami, z zaciśniętymi ze złości zębami, nie znoszącego LGBT. Na szczęście to już przeszłość.

W niedzielę po godz. 21.30 Wojciech Szeląg rozmawiał w TVP Info z Mają Heban i Bartem Staszewskim – aktywistami działającymi na rzecz osób nieheteronormatywnych. Przed rozpoczęciem właściwej rozmowy dziennikarz wygłosił krótkie oświadczenie.

– Przez długie lata w Polsce pod adresem wielu osób padały haniebne słowa, tylko dlatego że osoby te postanowiły same decydować o tym, za kogo się uważają i kogo kochają – stwierdził.

Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele. Wszystkie te osoby powinny dziś usłyszeć słowo „przepraszam” właśnie z tego miejsca – dodał, po czym powiedział do swoich gości: „Przepraszam”.

O tym, że media Jacka Kurskiego wyrządziły wiele krzywd środowiskom LGBT wiemy nie od dziś. Według organizacji Kampania Przeciw Homofobii, w 2019 roku „w złowrogo brzmiącym materiale Telewizja Polska zaserwowała widzom 30 minut manipulacji, przekłamań i nietrafionych interpretacji nt. osób LGBT+, marszów równości i Kampanii Przeciw Homofobii”. KPH pozwała Telewizję Polską w imieniu kilku osób, które poczuły się dotknięte filmem. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że TVP naruszyła dobra osobiste organizacji publikując „Inwazję”. Nakazał przeprosiny w „ Wiadomościach” za bezprawne naruszenie dóbr osobistych stowarzyszenia w materiale ”Inwazja”, tj. naruszenie jego dobrego imienia oraz wolności w sporządzonym z naruszeniem zasad rzetelności i staranności dziennikarskiej materiale pt. „Inwazja” wg. scenariusza i reżyserii Przemysława Wenerskiego”.

Gość Wojciecha Szeląga Bart Staszewski przyznał we wpisie na portalu X, że przeprosiny w mediach publicznych doprowadziły do jego głębokiego wzruszenia.

Avatar photo
Michał Kuczyński

Ciężko jest funkcjonować w rzeczywistości, w której prawdę trzeba z wielkim trudem udowadniać, a kłamstwo trafia do mas bez weryfikacji. Piszę i komentuję politykę i sprawy gospodarcze od kiedy pamiętam, najpierw z perspektywy studenta prawa, potem urzędnika, dziś przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *