Gwałtowna wymiana zdań między Janiną Ochojską a Brudzińskim. „Draństwem jest wmawianie obywatelom…”

Joachim Brudziński i Janina Ochojska pokłócili się na forum Parlamentu Europejskiego. Gwałtowna wymiana zdań przeniosła się na Twittera.

Na polsko-białoruskiej granicy nadal giną uchodźcy, którzy chcą się dostać do Unii Europejskiej. Na tle kryzysu humanitarnego doszło do ostrej wymiany zdań między Joachimem Brudzińskim z PiS i Janiną Ochojską z Platformy Obywatelskiej. Ochojska mówiła o umierających ludziach, a Brudziński napisał o draństwie.

Spięcie 

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat kryminalizacji pomocy humanitarnej. Janina Ochojska zapytała o sytuację na polsko-białoruskiej granicy.

Na tej granicy jest 212 osób, które zaginęły, 34 osoby, które zmarły na tej granicy, przede wszystkim młodzi ludzie. Ostatnio nawet człowiek z doktoratem. Pan uważa, że to jest chronienie granic? Czy uważa pan, że to jest bezpieczna i legalna migracja oraz budowa muru na tej granicy? – padło pytanie.

Każda śmierć to tragedia, nad każdą śmiercią trzeba się z szacunkiem pochylić, ale też należy powiedzieć, że jest bardzo dużo fake newsów, kłamstwa – odpowiedział Joachim Brudziński. – Pani poseł, to dobra okazja, by w moim imieniu pokłonić się w pas strażnikom granicznym, którzy chronią bezpieczeństwo nie tylko Polski, ale i UE przed ludźmi nieszczęsnymi zwiedzionymi przez Putina i Łukaszenkę – dodał europoseł.

Dyskusja przeniosła się następnie na Twittera. – Można cytować fake newsy, ale prawdą jest śmierć, co najmniej 34 osób. Draństwem jest wmawianie obywatelom, że nie da się pogodzić skutecznej ochrony granic z humanitarnym traktowaniem migrantów – napisała Ochojska.

Na jej wpis odpowiedział Brudziński. – Draństwem szanowna pani jest ciagle plucie i atakowanie własnego kraju, oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji i Wojska Polskiego na forum PE, za skuteczną ochronę granicy przed prowokacjami Putina i Łukaszenkiskomentował.

Raport o kryzysie na granicy

Kilka dni temu OKO.press opisało raport Grupy Granica na temat sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Grupa Granica to nieformalna inicjatywa organizacji i osób, które niosą pomoc na granicy.

W 2022 roku Grupa otrzymała prośby o pomoc dotyczące łącznie co najmniej 6022 osób, w tym co najmniej 396 zgłoszeń dotyczących dzieci. Liczba zaginionych zgłoszonych przez ich rodziny wynosi 285 osób.

Zapadło 10 wyroków potwierdzających, że sposób zawracania migrantów i migrantek do Białorusi jest rażącym naruszeniem prawa polskiego, unijnego i międzynarodowego. Do 14 stycznia tego roku liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 34 osoby.

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *