Duda zaskoczy wszystkich? Jest sensacyjna kandydatura na ważne stanowisko. „To miła i ciepła osoba”

Prezydent Andrzej Duda jest bliski podjęcia decyzji o wyznaczeniu marszałka-seniora, który poprowadzi pierwsze obrady Sejmu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu prowadzi wyznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę marszałek-senior, który przeprowadza poselskie i senatorskie ślubowanie i kieruje wyborem Marszałka Sejmu. Wśród nazwisk przewijał się Antoni Macierewicz, który pełnił tę funkcję w 2019 r., co wywołało spore kontrowersje. Obok niego na liście znaleźli się także o rok młodsi: Ryszard Terlecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Ta lista jest nieaktualna.

Marszałek senior

Jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na swoje źródła w Pałacu Prezydenckim, Andrzej Duda jest bliski podjęcia decyzji o wyznaczeniu marszałka-seniora. Na giełdzie nazwisk pojawiła się 69-letnia posłanka PiS Barbara Borys-Szopa.

— Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Ale akurat w sprawie kandydatury posłanki nie protestowałaby Nowogrodzka, byłaby dobrze odebrana przez opozycję, a decyzja w tej sprawie byłaby autonomiczną decyzją Andrzeja Dudy. Prezydent pokazałby też, że gra na siebie – słychać w otoczeniu prezydenta Dudy.

Prezydent podobno ceni sobie cechy Barbary Borys-Szopy. – Nie budzi kontrowersji i nie jest konfliktowa. To miła i ciepła osoba – mówi rozmówca portalu. Wśród jej atutów wymieniana jest wieloletnia znajomość z Andrzejem Dudą. Posłanka współpracowała także z Lechem Kaczyńskim.

Podobno Bożena Borys-Szopa była już rozpatrywana na stanowisko marszałka-seniora cztery lata temu, ale na prośbę Jarosława Kaczyńskiego prezydent wyznaczył Antoniego Macierewicza.

Scenariusz Balzasa

Tydzień temu gościem „Faktów po faktach” w TVN24 był Artur Balzas. To szara eminencja polskiego rolnictwa. Balzas nakreślił scenariusz w którym na pierwszym posiedzeniu Sejmu marszałek-senior może dopuścić się obstrukcji i przeciągnąć przekazanie władzy.

Balazs zwrócił uwagę, że jeśli prezydent „poważnie traktuje” konsultacje, to „wizyta koalicji opozycyjnej, która ma większość, powinna przesądzić o uruchomieniu kalendarza parlamentarnego”.

Jeżeli prezydent tego nie zrobi, to znaczy, że uruchamia grę wokół pierwszego posiedzenia Sejmu i wtedy wszystko może się dziać, łącznie z tym, że pierwsze posiedzenie Sejmu nie wyłoni marszałka – zaczął kreślić scenariusz. – To możliwy scenariusz, że marszałek senior przełoży posiedzenie o kilkanaście czy kilkadziesiąt dni, że to będzie trwało i że wokół wyniku wyborów, który jest absolutnie przesądzony, będzie dalej się odbywała gra – dodał.

Temat wywołał żywiołową dyskusję wśród internautów. Pisaliśmy o tym tutaj[klik].

Źródło: Wirtualna Polska

 

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *