Do kiedy można rozliczyć PIT za rok 2023? Terminy, o których musisz pamiętać
Przed Tobą złożenie deklaracji PIT? Dowiedz się, o czym pamiętać podczas uzupełniania deklaracji podatkowej, jak rozliczyć PIT krok po kroku, do kiedy PIT 2023 oraz gdzie można go złożyć. Wbrew pozorom, rozliczenie PIT jest proste i przyjemne – trzeba tylko użyć odpowiedniego programu do PIT. O jakim programie mowa? Tego dowiesz się w naszym artykule!
Jak rozliczyć PIT?
Do rozliczenia PIT jest potrzebny odpowiedni formularz PIT. Można podzielić sposób rozliczenia na trzy grupy.
Pierwsza grupa to osoby zatrudnione. Nie ma znaczenia, na podstawie jakiej umowy pracują, czy jest to: umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło, powołanie. Wszystkie takie osoby rozliczają się przez PIT-37 na podstawie deklaracji PIT-11. PIT-11 otrzymują od płatnika. PIT-11 posiada informacje o: przychodzie, kosztach, składkach ZUS. W tej grupie znajdują się również osoby na emeryturze oraz rencie, którym ZUS przygotowuje PIT-11/A.
Druga grupa to przedsiębiorcy, którzy posiadają działalność gospodarczą i rozliczają się na podstawie podatkowej księgi przychodów oraz rozchodów, albo przez księgi rachunkowe. Podatnicy, w tym przypadku sami albo dzięki pomocy biura rachunkowego mają ewidencję przychodowo-kosztową oraz opłacają zaliczki w trakcie roku. Te osoby składają: PIT-36, PIT-36L albo PIT-28.
Trzecią grupą są osoby, które uzyskują dochód z różnorodnych źródeł. Przykład to osoba, która w zeszłym roku odsprzedała akcje, nieruchomość, albo uzyskała dochód z wynajmowania prywatnego lokum, miała przychód dzięki umowie-zlecenie, albo prowadziła małą działalność opodatkowaną podatkiem liniowym. W przypadku pozostałych przychodów muszą one być wyliczone przez na podstawie danych podatkowych zgromadzonych w ciągu roku. Podatnicy tacy przy rozliczeniu PIT używają: PIT-39, PIT-38, PIT-28, PIT-36L lub PIT-37.
Niezwykle ważne jest, aby w deklaracjach podatkowych uwzględnić ulgi. Należy do nich zebrać odpowiednie dokumenty.
Kiedy wybrać się do Urzędu Skarbowego?
Co ważne, wizytę w Urzędzie Skarbowym nie warto odwlekać na sam koniec kwietnia. Po pierwsze, w tym czasie liczba osób odwiedzających urząd jest największa, a po drugie w przypadku, gdy np. nie złożymy pełnych dokumentów, warto mieć czas na poprawki, aby złożyć komplet dokumentów przed końcem kwietnia (30 kwietnia 2024).
Alternatywą jest PIT-37 online, który można rozliczyć bez wychodzenia z domu. Korzystając z bezpłatnego programu do PIT, można rozliczyć PIT krok po kroku bez tracenia czasu na stanie w niekończących się kolejkach. Wybierając program PIT, unikasz też potencjalnych błędów w obliczeniach – wystarczy, że wprowadzisz Twoje dane dot. dochodów i kosztów uzyskania dochodu, a program sam za Ciebie dokona obliczeń. To duża oszczędność czasu i wygoda, o której mogą tylko pomarzyć osoby, które nadal rozliczają się na papierowych formularzach PIT.
Najczęstsze błędy w deklaracjach PIT
Warto zwrócić uwagę na pojawiające się w deklaracjach błędy, których przeoczenie rodzi konieczność złożenia korekty PIT.
Pierwszym często spotykanym błędem w rozliczeniu PIT jest użycie numeru PESEL zamiast NIP, szczególnie w kontekście rosnącej liczby działalności gospodarczych albo osób, które pracują na umowie o pracę lub umowie zlecenie. Kolejny błąd to wybór nieodpowiedniego urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że trzeba wybrać urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania.
Ostatnią kategorię błędów stanowi niewykorzystywanie ulg albo skorzystanie z tych, które nie są dla nas przeznaczone – wówczas urząd skarbowy może zażądać zwrotu nienależnie pobranego zwrotu podatku.
Do kiedy rozliczenie PIT za 2023 rok?
Termin rozliczenia i złożenia deklaracji to 30 kwietnia 2024 r. Zwrot podatku można otrzymać już po kilku dniach. Jednak w przypadku, gdy liczba złożonych deklaracji jest duża, czas oczekiwania na zwrot nadpłaty PIT może się przedłużyć. Zwłaszcza dotyczy to deklaracji PIT składanych pod koniec kwietnia, kiedy jest ich najwięcej. Zwrot podatku otrzymuje się najczęściej na konto bankowe. Pierwsza tura składania deklaracji zaczyna się już pod koniec stycznia, więc czasu jest naprawdę sporo.