Cały świat wstrzymuje oddech, to Putin rozmawia z przywódcą Chin. Intrygujący komunikat po spotkaniu

Chiński prezydent Xi Jinping rozpoczął w poniedziałek trzydniową wizytę w Rosji. Po spotkaniu z Putinem pojawił się tajemniczy komunikat.

Chińskie media przedstawiają wizytę Xi Jinpinga jako „podróż przyjaźni, współpracy i pokoju”. Chiny do dzisiaj nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, ale dają cały czas do zrozumienia, że użycie broni jądrowej będzie nieakceptowalne dla całej światowej społeczności.


– Oczekujemy, że Pekin wykorzysta swoje wpływy w Moskwie, by przekonać ją do zakończenia agresywnej wojny przeciwko Ukrainie – mówił Oleg Nikolenko, rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych.

Chiny zachowają swoje obiektywne i sprawiedliwe stanowisko w sprawie kryzysu ukraińskiego i odegrają konstruktywną rolę w promowaniu rozmów pokojowych – poinformowało chińskie MSZ.

Tajemniczy komunikat

Radio Zet informuje o tajemniczo brzmiącym komunikacie, jaki się pojawił w chińskich mediach po zakulisowych rozmowach chińskiego przywódcy z Władimirem Putinem.

Kreml jest oszczędny w komunikatach w przeciwieństwie do Państwa Środka. Chińska agencja informacyjna Xinhua podała we wtorek, że Putin zapewnił chińskiego prezydenta, że „jest gotowy na rozmowy pokojowe w sprawie rozwiązania sprawy ukraińskiej”.

– Podczas poniedziałkowego spotkania obie strony przeprowadziły dogłębną wymianę poglądów na temat Ukrainy – głosi komunikat.

Xi Jinping miał podkreślić podczas rozmowy, że świat w tej kwestii mówi jednym głosem, opowiadając się za „łagodzeniem napięć, rozmowami pokojowymi i niedolewaniem oliwy do ognia”. – Przegląd historii pokazuje, że konflikty w końcu muszą być rozwiązywane poprzez dialog i negocjacje – miał powiedzieć prezydent Chin.

Chińskie media cytują także wypowiedź Władimira Putina, który powiedział, że „Rosja docenia Chiny za konsekwentne podtrzymywanie bezstronnego, obiektywnego i zrównoważonego stanowiska oraz opowiadanie się za uczciwością i sprawiedliwością w najważniejszych sprawach międzynarodowych„.

– Rosja dokładnie przestudiowała stanowisko Chin w sprawie politycznego rozwiązania kwestii Ukrainy i jest otwarta na rozmowy na rzecz pokoju. Rosja z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Chiny odegrają w tym względzie konstruktywną rolę – brzmi fragment cytowany przez Radio Zet.

Kreml na razie nie odniósł się do informacji pojawiających się w chińskich mediach.

Źródło: Radio Zet, Deutsche Welle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *