Putin planował napad na Polskę po zajęciu Ukrainy? Wyciekły tajne kremlowskie plany

Co planował Władimir Putin w pierwszych tygodniach wojny? Wyciekły tajne kremlowskie plany w których przewija się atak na Polskę.

Rok temu Władimir Putin planował zajęcie Kijowa w kilka dni i zainstalowanie marionetkowego rządu w Ukrainie po zamordowaniu Wołodymyra Zełenskiego. Ukraińskie Siły Zbrojne pogoniły ruskie dzikie hordy spod stolicy. Co by się stało, gdyby Ukraina nie wygrała tej pierwszej kluczowej bitwy?

Z ujawnionych dokumentów wynika, że ukraińskie zwycięstwo pod Kijowem można rozpatrywać pod kątem zablokowania putinowskiej armii ataku na Polskę i kraje bałtyckie. Tym będą się w przyszłości zajmowali historycy, gdy zgłębią się w dokumenty, ale na pierwszy rzut oka można odnieść takie wrażenie.

Wyciek dokumentów

Jak informuje Onet.pl, brytyjski „The Sun” pisze o wycieku dokumentów Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB). Z ich treści wynika, że zbrodniarz z Kremla oczekiwał, że wywołanie wojny w Ukrainie doprowadzi do destabilizacji nie tylko w Europie Wschodniej, ale także wśród państw Zachodu.

Konsekwencją tego miał być nie tyle rozłam, co upadek NATO. Putin zakładał, że państwa zachodnie miałyby występować z Sojuszu Północnoatlantyckiego ze strachu, a ludobójca w ten sposób mógłby odbudowywać rosyjskie imperium. Putin liczył, że uda mu się podbić Ukrainę w ciągu maksymalnie kilku tygodni.

Dokumenty, do których dotarł „The Sun”, pochodzą od informatora z anonimowego źródła, który ukrywa się pod pseudonimem „Wind of Change”.

Atak rakietowy na Polskę

Według przechwyconej dokumentacji, Władimir Putin uważa państwa bałtyckie i Polskę za zagrożenie. Rosyjski prezydent planował po napaści na Ukrainę postawienie ultimatum Europie Zachodniej.

Od liderów państw miałby zażądać akceptacji rosyjskiej okupacji, a także wprowadzenia strefy zakazów lotów nad Polską oraz państwami bałtyckimi – pisze portal.

Putin planował odbudowanie ZSRR i przejęcie kontroli politycznej nad szeregiem krajów, które wchodziły w skład ZSRR. Jak pisze brytyjski dziennik, Putin oczekiwał, że gdyby wojna przebiegała zgodnie z planem, zachodnie państwa będą na tyle przestraszone, że „zaakceptują nawet uderzenia rakietowe na Polskę i kraje bałtyckie”.

To całkiem prawdopodobne, że Putin miał takie przedwojenne cele – skomentował Keir Giles, londyński ekspert ds. Rosji.

Źródło: Onet.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *