Anna Lewandowska skomentowała spór o in vitro. Ważny apel. „Nie pozwólmy, by polityczne emocje…”

Za nami pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o refundacji in vitro. Sprawę skomentowała też w social mediach Anna Lewandowska.

Anna Lewandowska komentuje projekt ustawy o in vitro

„Dziś w Sejmie był ważny dzień” – napisała w środę w mediach społecznościowych Anna Lewandowska, żona Roberta Lewandowskiego. Chodziło jej o parlamentarną debatę dot. projektu ustawy o refundacji in vitro.

„(Refundacja procedury in vitro) to szansa dla ponad 1,5 miliona par i rodzin na spełnienie ich największego marzenia o dziecku” – oceniła i dodała, że zdaniem WHO niepłodność uznawana już jest za chorobę cywilizacyjną, a do tego będzie dotykać „coraz więcej osób”.

Nie pozwólmy, by polityczne emocje, kwestie finansowe i brak dostępu do odpowiednich lekarzy przekreślały nadzieję na bycie kochającym rodzicem”, apelowała od polityków.

Projekt ustawy

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych minister zdrowia, jaki w środę omawiali polscy posłowie, zakłada opracowanie, wdrożenie, realizację i sfinansowanie programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności. Co ciekawe, to projekt obywatelski, który został złożony w Sejmie jeszcze w ubiegłej kadencji. Stoi za nim pół miliona Polaków, bo tyle osób się pod nim podpisało.

Wnioskodawcy zaważają słusznie, że koszt zabiegu in vitro jest wysoki, a więc ograniczony. Mogą z niego korzystać tylko osoby zamożne. Stąd też, zdaniem autorów projektu, powstaje konieczność finansowanie leczenia niepłodności z budżetu państwa.

Do reprezentowania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej wskazana została Agnieszka Pomaska (KO), a jako osoba uprawniona do jej zastępstwa w pracach nad projektem – Małgorzata Rozenek-Majdan.

Czy politycy przegłosują projekt?

Czy projekt zyska większość w Sejmie? Przeciw może być prawicowe skrzydło PiS i część Konfederacji. Zapewne KO, Lewica, PSL i Polska 2050 będą na „tak”. Teoretycznie więc posłowie powinni przegłosować dokument. Tyle że pamiętajmy, że obecna jeszcze opozycja mówi o tym, że PiS pozostawia za sobą dziurę budżetową. Ta może utrudnić realizacje kosztownych projektów.

Ile kosztuje zabieg in vitro? To kwestia ok. od 10 do 12 tysięcy złotych.

Źródło: TVN 24

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *