Andrzej Duda zwleka, Szymon Hołownia cierpliwie czeka. „Wszystkie działania, które podejmuje…”

Prezydent Andrzej Duda zwleka z powołaniem nowych członków PKW. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarzucił prezydentowi polityczne fikołki.

Wybory samorządowe są za dwa miesiące, a nowi członkowie Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) nie zostali do dzisiaj powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę. Sejm wybrał siedmioro nowych członków 21 grudnia ubiegłego roku. PKW odpowiada za przygotowanie i przeprowadzenie wyborów.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapewnia, że „cierpliwie czeka”, ale w jego głosie pobrzmiewa nuta irytacji.

Polityczne działanie

Na czwartkowej konferencji prasowej marszałka Sejmu padło pytanie o prezydencką ślamazarność przy powoływaniu nowych członków PKW. – Czy odczytuje pan zwłokę prezydenta jako polityczne działanie? – zapytano.

Oczywiście, że jest to działanie polityczne. Prezydent jest politykiem i wszystkie działania, które podejmuje, są z natury polityczne – potwierdził.

Podkreślił, że działania Andrzeja Dudy odczytuje w kategoriach „kalkulacji politycznej”. – Mogę się z nią zgadzać lub nie, ale taki jest charakter naszej pracy. Wszystko, co robimy, jest poniekąd polityczne – mówił.

Cierpliwie czekamy na powołanie przez prezydenta nowej Państwowej Komisji Wyborczej – dodał. Podkreślił, że w najbliższym czasie spodziewa się prezydenckiego ruchu w tej materii.

Przepis na bałagan

To nie pierwszy raz, gdy marszałek Sejmu Szymon Hołownia nie jest entuzjastycznie nastawiony do przeciągania sprawy przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Za chwilę są wybory samorządowe i możemy mieć sytuację, że jedna PKW i jedno Krajowe Biuro Wyborcze będzie zaczynało wybory, a drugie będzie kończyło. To jest przepis na taki bałagan, o jakim nam się jeszcze w Polsce nie śniło, bo do tej pory te wybory, dziękować Bogu, przebiegały sprawnie – mówił dwa tygodnie temu. – Z troski o te wybory powinniśmy mieć jak najszybciej powołaną nową PKW – dodał.

Prezydent ma czas na powołanie nowych członków PKW do 13 marca. Wtedy dobiega końca kadencja członków wybranych przez poprzedni Sejm. – Prezydent Duda dokona zaprzysiężenia nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej w terminach, które go do tego obligują – poinformował w odpowiedzi zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik.

Źródło: Pap.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Andrzej Duda zwleka, Szymon Hołownia cierpliwie czeka. „Wszystkie działania, które podejmuje…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *