Alarm w PiS, suweren nie kupuje opowiastek żoliborskiego stratega. TA grupa wyborców macha Kaczyńskiemu „na do widzenia”

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w czerwcu. Pracownia Opinie24 przeprowadziła sondaż dla organizacji More In Common Polska. Wyniki opublikowała  „Rzeczpospolita”. Okazuje się, że KO może wygrać elekcję.

Sondaż – kto wygra wybory?

Sondaż pokazuje, że wybory może wybrać KO, na którą to koalicję PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej zagłosować chce 33,5 proc. Polaków. PiS zajmuje dopiero drugie miejsce z wynikiem 29 proc. Podium domyka Trzecia Droga, głosować chce na nią 14 proc. osób. Kolejne pozycje należą do Lewicy z wynikiem 8,5 proc. i Konfederacji z wynikiem 7,5 proc.

1,3 proc. ankietowanych chce zagłosować na inną partię, a 6,2 proc. nie wie jeszcze, na kogo odda głos.

Co te wyniki nam mówią? „Rzeczpospolita” zapytała o zdanie eksperta.

Zamiana na pierwszym miejscu pokazuje, że Koalicja Obywatelska jako jedyna zyskuje na ostatnich wydarzeniach politycznych. Wynik PiS świadczy o tym, że partia boryka się z odpływem części umiarkowanych wyborców. Rodzi się zatem pytanie o strategię PiS na nadchodzące wybory. Utwardzanie prawicowego przekazu nie wpływa negatywnie na poparcie dla Konfederacji – twierdzi dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego.

Wybory samorządowe

Na tym nie koniec. Jeszcze przed europejską elekcją odbędą się wybory samorządowe (7 kwietnia). Firma United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadziła sondaż, z którego wynika, że i na tym poletku KO będzie mogła świętować. Ankietowani zapytali wyborców, kto ich zdaniem wygra walkę o samorząd.

W badaniu na pierwszym miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (40,1 proc.). Aż 22,8 proc. ankietowanych powiedziało, że nie nie wie, kto będzie zwycięzcą. Z kolei 20,5 proc. osób wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. 13,8 proc. ankietowanych uważa, że wygra Trzecia Droga, a 2,5 proc. wskazało Konfederację. Zaledwie 0,3 proc. podało Lewicę.

„Rozkładając wiarę w wyborczy sukces na sympatyków poszczególnych ugrupowań, widzimy, że wyborcy PiS-u niezmiennie wierzą w sukces swojego ugrupowania (łącznie aż 61 proc. odpowiedzi). Tak samo jest z wyborcami KO. 73 proc. sympatyków Koalicji Obywatelskiej jest zdania, że dowodzone przez Tuska ugrupowanie zwycięży w kwietniu” – czytamy w analizie portalu.

Źródło: Rzeczpospolita, WP

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *