Kto wygra wybory samorządowe? Ten sondaż rozwścieczy Kaczyńskiego

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. Wirtualna Polska postanowiła sprawdzić, kto zdaniem Polaków będzie na początku kwietnia otwierał szampana. Okazuje się, że niekoniecznie będzie to PiS. Nowy sondaż pokazuje, że wyborcy nie wierzą w sukces partii.

Sondaż o tym, kto wygra wybory

„Kto Pana/Pani zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?” – zapytał wskazany portal Polaków w najnowszym sondażu przeprowadzonym przez pracownię United Surveys.

Jakie wyniki otrzymano? Sondaż pokazuje, że większość osób – aż 40,1 proc. – wskazało na KO. 22,8 proc. ankietowanych nie wie, kto wygra, a tylko 20,5 proc. twierdzi, że PiS. To fatalna wiadomość dla partii z Nowogrodzkiej.

Swoich fanów ma też Trzecia Droga. 13,8 proc. osób, które zostały zapytane o zdanie, twierdzi, że to sojusz PSL i Polski 2050 będzie wkrótce świętował. To o tyle zaskakujące, że w sondażach poparcia koalicja ta jest na 3. miejscu. Do tego Polska 2050 może mieć problem z ułożeniem list z powodu małej liczby członków. Sytuację może uratować jednak PSL.

Wielkim przegranym może okazać się Konfederacja. W jej sukces wierzy tylko 2,5 proc. respondentów. To zapewne efekt konfliktów wewnętrznych (i dziwnych zachowań Grzegorza Brauna), które utrudniają „Konfie” dalszy rozwój i stanie się skuteczną opozycją.

Najgorzej wypadła jednak Lewica. W sukces tej formacji wierzy 0,3 proc. ankietowanych. Najlepiej pokazuje to, jak bardzo ugrupowanie to potrzebowało wyborczej koalicji z KO, do której, jak wiemy, nie doszło i nie dojdzie.

Co myślą poszczególne grupy?

Spójrzmy teraz, co myślą wyborcy poszczególnych grup. Wybory PiS-u wierzą w sukces swojego ugrupowania (aż 61 proc. odpowiedzi, które sugerują, że PiS wygra wybory). Podobny optymizm panuje w obozie KO. 73 proc. sympatyków jest zdania, że sojusz PO, Nowoczesnej, Zielonych i Inicjatywy Polskiej wygra walkę o samorząd. W sukces KO wierzą też sympatycy Trzeciej Drogi (49 proc.) i Lewicy (72 proc.).

Wyborcy Konfederacji też odpowiadali, że w wyborach samorządowych wygra Koalicja Obywatelska (29 proc.).

Nie trudno dziwić się tym liczbom. W końcu KO jest mocna w miastach, a jej sukces w elekcji do Sejmu może mieć teraz odbicie w wyborach do sejmików. Z kolei wiara wsi w PiS mogła się zmniejszyć po porażce tej partii w wyborach parlamentarnych

Badanie przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 26-28 stycznia metodą mieszaną CATI i CAWI na grupie 1000 ankietowanych.

Źródło: wp.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *