Kuba Sienkiewicz odważnie o eutanazji. „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”
Kuba Sienkiewicz udzielił wywiadu tygodnikowi „Polityka”. Neurolog i lider „Elektrycznych Gitar” mówił m.in. o eutanazji.
Artysta neurolog
Kuba Sienkiewicz od lat funkcjonuje w polskiej popkulturze jako lider „Elektrycznych Gitar”. Autor takich przebojów jak „Co ty tutaj robisz” czy „Włosy” jest również znanym neurologiem. I właśnie medyczne tematy były głównym motywem rozmowy z Sienkiewiczem w ostatnim wydaniu tygodnika „Polityka”.
Lekarz opowiedział m.in. o tym, jak ludzie zachowują się w obliczu śmierci. „Niektórzy sytuację ostatniego roku życia ćwiczą hipotetycznie, ale wczuwając się prawdziwie. Wobec realnego końca jednym z możliwych wyborów jest przestać się oszukiwać, co może oznaczać mocne poczucie obecności Boga albo odkrycie, że go nie ma” – powiedział Kuba Sienkiewicz.
Sienkiewicz o eutanazji
Artysta poruszył również temat eutanazji i podzielił się swoim spostrzeżeniami na jej temat. „Przecież praktyka lekarska na oddziałach intensywnej opieki czy nawet na neurologii, gdzie pracowałem, jest jasna – prowadzimy terapię do etapu, kiedy ma ona jeszcze sens” – przyznał.
„Nieetyczne jest jej przedłużanie i stosowanie terapii uporczywej, a więc leczenie wbrew faktom i stanowi pacjenta. A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem – dodał neurolog.
„Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego (zapewniającego komfort umierania) lub kwalifikowałem pacjentów ze śmiercią mózgu jako dawców narządów. Stosowałem obowiązujące kryteria po to, żeby zakończyć leczenie chorego, który jest w stanie śmierci osobniczej” – wyjaśnił Kuba Sienkiewicz.
Odpowiadając na pytanie, czy był świadkiem, „kiedy ktoś – lekarz, pielęgniarka czy rodzina – świadomie przedawkował morfinę, by ulżyć umierającemu”, muzyk wyznał: Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę.
Kuba Sienkiewicz w 1986 r. ukończył warszawską Akademię Medyczną, jest specjalistą w dziedzinie neurologii. Od 1989 r. jest również współzałożycielem i liderem zespołu Elektryczne Gitary. Zespół zdobył rozgłos i do 2009 roku sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt. Grupa od początku słynie ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii.
Źródło: Polityka