Kuba Sienkiewicz odważnie o eutanazji. „Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę”

Kuba Sienkiewicz udzielił wywiadu tygodnikowi „Polityka”. Neurolog i lider „Elektrycznych Gitar” mówił m.in. o eutanazji.

Artysta neurolog

Kuba Sienkiewicz od lat funkcjonuje w polskiej popkulturze jako lider „Elektrycznych Gitar”. Autor takich przebojów jak „Co ty tutaj robisz” czy „Włosy” jest również znanym neurologiem. I właśnie medyczne tematy były głównym motywem rozmowy z Sienkiewiczem w ostatnim wydaniu tygodnika „Polityka”.

Lekarz opowiedział m.in. o tym, jak ludzie zachowują się w obliczu śmierci. „Niektórzy sytuację ostatniego roku życia ćwiczą hipotetycznie, ale wczuwając się prawdziwie. Wobec realnego końca jednym z możliwych wyborów jest przestać się oszukiwać, co może oznaczać mocne poczucie obecności Boga albo odkrycie, że go nie ma” powiedział Kuba Sienkiewicz.

Sienkiewicz o eutanazji

Artysta poruszył również temat eutanazji i podzielił się swoim spostrzeżeniami na jej temat. „Przecież praktyka lekarska na oddziałach intensywnej opieki czy nawet na neurologii, gdzie pracowałem, jest jasna – prowadzimy terapię do etapu, kiedy ma ona jeszcze sens” – przyznał. „Nieetyczne jest jej przedłużanie i stosowanie terapii uporczywej, a więc leczenie wbrew faktom i stanowi pacjenta. A czym jest zaprzestanie uporczywej terapii jak nie eutanazją właśnie? Tylko wykonaną w innych warunkach i nieco innymi metodami. Sam to zresztą robiłem dodał neurolog.

„Ograniczałem terapię do postępowania paliatywnego (zapewniającego komfort umierania) lub kwalifikowałem pacjentów ze śmiercią mózgu jako dawców narządów. Stosowałem obowiązujące kryteria po to, żeby zakończyć leczenie chorego, który jest w stanie śmierci osobniczej” – wyjaśnił Kuba Sienkiewicz.

Odpowiadając na pytanie, czy był świadkiem, „kiedy ktoś – lekarz, pielęgniarka czy rodzina – świadomie przedawkował morfinę, by ulżyć umierającemu”, muzyk wyznał: Sam bym chciał mieć w takiej sytuacji przedawkowaną morfinę.

Kuba Sienkiewicz w 1986 r. ukończył warszawską Akademię Medyczną, jest specjalistą w dziedzinie neurologii. Od 1989 r. jest również współzałożycielem i liderem zespołu Elektryczne Gitary. Zespół zdobył rozgłos i do 2009 roku sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt. Grupa od początku słynie ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii.

Źródło: Polityka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *