4K Ultra HD w telewizorach LG – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Kupując dzisiaj telewizor, trudno myśleć o innym rozwiązaniu niż 4K (Ultra HD). Ten standard rozpowszechnił się do tego stopnia, że inna rozdzielczość już należy do rzadkości. Full HD pojawia się jeszcze w mniejszych telewizorach (32-40 cali), natomiast 8K to wciąż jeszcze melodia przyszłości. Preferowana rozdzielczość to zbyt mało precyzyjne kryterium, żeby myśleć o wyborze konkretnego telewizora. Co jeszcze będzie ważne, gdy wybiera się nowy telewizor?
Czas to wyjaśnić, aby wybór telewizora 4K stał się prostszy!

Ultra HD w telewizorach – dlaczego warto?

Na wstępie warto jeszcze przypomnieć, skąd wzięła się popularność telewizorów 4K i jakie korzyści dają użytkownikom. Telewizory Ultra HD (4K) mają rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli. Oznacza to podwojenie parametrów telewizorów Full HD, które wyświetlają obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Co to daje? Przede wszystkim więcej szczegółów, które można dostrzec na ekranie. Widząc obrazy w większej rozdzielczości, zamiast rozmytych tekstur, dostrzeżemy wszystkie detale, co uczyni oglądanie znacznie bliższe obserwowaniu obiektów na żywo. 4K ma zastosowanie w licznych grach, a także w filmach i serialach, które można oglądać na platformach streamingowych, takich jak Netflix. Korzyści są zatem oczywiste. Ale to nie znaczy, że każdy telewizor obsługujący tę rozdzielczość, cieszy oko tak samo. W rzeczywistości jest wiele innych parametrów poza rozdzielczością, które wpływają na cenę i możliwości.

Telewizory 4K LG – czym się różnią?

Z zakupem telewizora jest trochę jak z zakupem dobrego samochodu. Nie można z góry założyć, który jest godny polecenia, bo wiele zależy tu od konkretnych potrzeb. Producenci, tacy jak LG, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że stworzenie idealnego produktu dla każdego jest niemożliwe. Stąd duże zróżnicowanie oferty telewizorów – tak, żeby pasowały do pomieszczeń o różnej wielkości i różnorodnych zainteresowań użytkowników.

W tym poradniku skupimy się na TV marki LG. Czym się różnią? Oto lista najważniejszych cech.

  • Wielkość (przekątna ekranu) – im większy telewizor, tym bliżej będzie mu do wielkiego ekranu kinowego. Ograniczeniem jest jednak budżet oraz warunki lokalowe. Nie w każdym pomieszczeniu znajdzie się miejsce na ogromny wyświetlacz mierzący 65-75 cali. W kameralnych pomieszczeniach dominują zwykle mniejsze przekątne. Szczególnie dotyczy to takich miejsc, jak kuchnia czy sypialnia.
  • Matryca – to od niej zależy odwzorowane barw, kontrast i czerń. Dziś większość telewizorów ma matryce LED. Są jednak modele, w których tę technologię ulepszono. Modele z najwyższej półki mają matryce OLED, czyli takie, w których zastosowane organiczne diody. Inne (tańsze) rozwiązanie, promowane przez LG, to matryce NanoCell.
  • Częstotliwość odświeżania obrazu – standardowa wartość dla większości telewizorów to 50/60 Hz. Jednak najlepsze modele dla graczy mają większe możliwości, wyświetlając obraz 100/120 Hz, a więc dwukrotnie bardziej płynny.
  • Moc głośników i technologie optymalizacji dźwięku – to ważny element, który uzupełnia to, co widzimy na ekranie. W topowych telewizorach LG można się cieszyć prawdziwie przestrzennym dźwiękiem o wzbogaconym brzmieniu.
  • Dodatkowe udogodnienia – w tym miejscu można wskazać współpracę TV z urządzeniami mobilnymi, możliwość wyszukiwania programów za pomocą asystenta głosowego, a także specjalne tryby obrazu i dźwięku, dopasowane do potrzeb graczy lub miłośników kina.

Dopiero biorąc pod uwagę te wszystkie parametry, można łatwiej wyselekcjonować interesujące modele oceniając różnice między nimi.

Telewizory LG w MediaMarkt można kupić w różnych cenach. Najtańsze kosztują mniej niż 2000 zł, a te z najwyższej półki ponad 10 000 zł. Wiedząc o tym, czego się konkretnie potrzebuje, zdecydowanie łatwiej dopasować właściwy model do swoich preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *