Żenady i Antyżenady tygodnia cz. 5. Coś przebije wpadkę Kaczyńskiego?

Kończący się tydzień został zdominowany przez wizytę Joe Bidena w Kijowie i Warszawie. Nie zabrakło także innych ciekawych wydarzeń.

Żenady

Miejsce 3

Nalot CBA

To sprawa, która wyszła pod koniec tygodnia i zapewne będzie miała swój ciąg dalszy. Centralne Biuro Antykorupcyjne wjechało do gabinetu ginekolożki w Szczecinie i zarekwirowało całą dokumentację medyczną pacjentek. Oficjalnie chodzi o pomocnictwo w przerywaniu ciąży za pomocą środka farmakologicznego, który nie jest dopuszczony do użytku w Polsce.

Nie jest wykluczone, że w tej sprawie jest drugie dno. W gabinecie ginekologicznym leczą się prokuratorki, policjantki, agentki CBA i kobiety, które są sędziami. Ginekologiczne karty pacjentek to m.in informacje o ciążach, porodach, poronieniach, leczeniu bezpłodności i są to dane wrażliwe.

Miejsce 2

Joński i Szczerba

Najbardziej znani śledczy w Polsce wytropili kolejną aferę władzy. Na czwartkowej konferencji prasowej przedstawili swoje najnowsze ustalenia dotyczące wyprowadzania pieniędzy na słupy z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Chodzi o konkurs „Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe”. – Przedsiębiorca, który wygrywa 123 mln zł z NCBiR, jest jednocześnie w jednym stowarzyszeniu ze szwagrem wiceministra Jacka Żalka Oni mówią, że to przypadek, my mówimy, że nie. Przedsiębiorca, który otrzymuje 123 mln zł w ramach tego konkursu, jest w jednym stowarzyszeniu z osobą, która dostaje trzy funkcje w NCBiR – mówili na konferencji.

Miejsce 1

Kaczyński

Cały świat czekał na warszawskie przemówienie Joe Bidena. Po wystąpieniu amerykańskiego prezydenta, aktywista Bart Staszewski zarejestrował wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego. – Nic nie powiedział – stwierdził prezes PiS. Partia zorientowała się, że wódz nawarzył piwa i zaczęło się wyjaśnianie, co Kaczyński miał na myśli. W trybie alarmowym na konferencji prasowej wystąpił rzecznik PiS Rafał Bochenek i sekretarz generalny Krzysztof Sobolewski. Panowie oznajmili, że Jarosław Kaczyński nie powiedział tego, co powiedział. – Nic nie powiedziałem – miały brzmieć słowa byłego wicepremiera ds. bezpieczeństwa. Prezes na razie nie zabrał głosu w tej sprawie.

Antyżenady

Miejsce 3

350 tys. podpisów

Koalicja Obywatelska cały czas zbiera podpisy pod obywatelskim projektem „TAK dla in vitro”. Agnieszka Pomaska poinformowała na konferencji prasowej w Gdyni, że w całym kraju zebrano już 350 tys. podpisów. Dodała, że akcja powoli dobiega końca, a 8 marca – czyli w Dzień Kobiet – nastąpi kumulacja zbierania podpisów. Parlamentarzystka zapewniła, że nowy rząd przywróci program rządowej refundacji in vitro. – Pierwsza próba to projekt obywatelski, a jeśli nie, będzie to jedna z pierwszych decyzji po wygranych przez opozycję, a przegranych przez Prawo i Sprawiedliwość wyborach – powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej.

Miejsce 2

Iga Świątek

Iga Świątek cały czas przypomina o walczącej Ukrainie. Tenisistka wygrała turniej w Dosze i przypomniała całemu światu o toczącej się wojnie. – Mam wrażenie, że mamy krótką pamięć, a wszyscy powinniśmy wspierać Ukraińców we wszystkim, z czym oni się zmagają na co dzień. To rozczarowujące, że sytuacja się nie zmienia, ale mam nadzieję, że pozostaną silni – powiedziała. Na słowa liderki rankingu WTA zareagował były ukraiński tenisita Ołeksandr Dołgopołow. – Gratulacje Iga Świątek. Kiedyś zrozumiesz, że przeciwstawiłaś się złu naszych czasów i będziesz z tego dumna nie mniej niż z wyników w tenisie. Słyszymy wasz głos i bądźcie pewni, że Rosja nie zbliży się do granic Polski od naszej strony – napisał na Twitterze. Piękne.

Miejsce 1

Leopardy

24 lutego minął rok od zbrodniczego najazdu dzikich hord Putina na niepodległą Ukrainę. Do Kijowa z niespodziewaną wizytą przyjechał premier Mateusz Morawiecki i miał same dobre wieści dla walczącej Ukrainy. – Polska przekazuje 4 pierwsze czołgi Leopard 2 A4, wkrótce dostarczymy kolejne – powiedział na konferencji prasowej. – Te czołgi są już w Ukrainie. Będą wzmacniać naszą obronę – potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski. W Polsce odbywają się intensywne szkolenia ukraińskich czołgistów. W ciągu najbliższych dni, Ukraina otrzyma jeszcze 60 czołgów PT-91.

Co przyniesie nadchodzący tydzień? Być może pojawi się wstępny odczyt inflacji. Ponadto w środku tygodnia powinna się odbyć konferencja prasowa Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Trzy tygodnie temu obaj politycy zapowiedzieli uruchomienie zespołu, który ma stworzyć „Jedną listę spraw” do załatwienia po wyborach. Ich wspólna konferencja nie przebiegała bez zgrzytów. Dziennikarze byli przekonani, że Hołownia z Kosiniakiem ogłoszą wspólny start w wyborach i poczuli się zawiedzeni, co skończyło się przytykami. Być może ten tydzień zadecyduje o przyszłości tego tandemu wyborczego. Jeśli ponownie wyjdą do dziennikarzy bez konkretów, to może się to skończyć awanturą.

Koalicja Obywatelska pełną parą rusza w teren. Z początkiem tygodnia największa partia opozycyjna startuje z akcją „Tu Jest Przyszłość”. W ciągu dwóch dni polityczki i politycy odwiedzą 31 miejscowości w województwie łódzkim. W dniach 27 i 28 lutego w sumie odbędą się 104 spotkania z mieszkańcami miast, miasteczek i wsi. Donald Tusk odbędzie dwa wyborcze spotkania.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

1 Odpowiedzi na Żenady i Antyżenady tygodnia cz. 5. Coś przebije wpadkę Kaczyńskiego?

  1. hujecka dała głos pisze:

    Jarosław Kaczyński nie powiedział tego, co powiedział to jest już tak sławne jak SIADAJ KULSON!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *