Żenady i Antyżenady cz. 11. Podsłuchy, Macierewicz i Witek

Szerokim echem odbiło się wspólne wystąpienie Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego. W Ukrainie zbliża się początek kontrofensywy.

Żenady

Miejsce 3

Zawiadomienie Macierewicza

W sprawie wypadku pod Smoleńskiem PiS miota się od ściany do ściany. W tym tygodniu odbyły się obchody 13. rocznicy, które tradycyjnie zostały ubogacone przez Antoniego Macierewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Dwa lata temu temat był wyciszany, bo doszło do kłótni między rodzinami smoleńskimi i Macierewiczem.

Mówiąc w skrócie – rodziny powiązane z PiS doszły do wniosku, że szef podkomisji smoleńskiej po prostu sadzi im ściemę. Smoleńsk odżył po rosyjskiej agresji na Ukrainę i można powiedzieć, że znowu osiąga punkty kulminacyjne. Jednym z nich jest złożenie przez Macierewicza zawiadomienia do prokuratury, które dotyczy przeprowadzenia zamachu na Lecha Kaczyńskiego i zamordowania pozostałych 95 osób. W sumie zieeew, ale nie jest wykluczone, że to ma być rodzaj presji wywieranej na prokuratrurę, żeby w końcu stwierdziła, że w Smoleńsku był zamach.

Miejsce 2

Elżbieta Witek

Sprawa męża Elżbiety Witek przebywającego od dwóch lat na OIOM-ie w stanie wegetatywnym, cały czas funkcjonuje na obrzeżach polityki. Po publikacji Radia Zet, Elżbieta Witek zaatakowała dziennikarzy stacji i wydała pełne oburzenia oświadczenie. Witek napisała, że rozmawiała z dziennikarzami przed publikacją i dokładnie naświetliła temat. Rozmowa odbyła się w w trybie „off the record”. Dziennikarze doszli do wniosku, że zaprezentują opinii publicznej fragmenty rozmowy z marszałek Sejmu. Na jaw wyszło, że pani Witek w trakcie rozmowy kilkukrotnie podawała nazwisko osoby, która zawiadomiła prokuraturę. Znała też niepublikowane informacje na temat wcześniejszych wydarzeń z udziałem tej osoby, które miały miejsce w szpitalu.

Miejsce 1

Podsłuchy

„Gazeta Wyborcza” ujawniła, że spotkanie białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej z politykami Platformy Obywatelskiej w hotelu należącym do państwowej sieci było najprawdopodobniej podsłuchiwane przez PiS-owskie służby. W spotkaniu brał udział m.in Borys Budka i Tomasz Siemoniak, a władza była żywo zainteresowana o czym dyskutują. „Wyborcza” ma świadka tamtych wydarzeń, który krótko po publikacji zaczął być zastraszany. Ta sprawa będzie miała swój ciąg dalszy.

Antyżenady

Miejsce 3

Janusz Wojciechowski

W końcu zauważono Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa. Do tej pory można było odnieść wrażenie, że PiS stara się o nim jak najmniej o nim mówić, bo to człowiek namaszczony osobiście przez Jarosława Kaczyńskiego. Wiadomo, że prezes nigdy się nie myli i słabo by to wyglądało, gdyby komisarz musiał polecieć ze stanowiska. Donald Tusk przypomniał obozowi władzy, że w Brukseli mają swojego człowieka odpowiedzialnego za rolnictwo i zażądał w imieniu rolników jego dymisji. W samym PiS-ie także coraz bardziej patrzą spod byka na Wojciechowskiego. W partii rośnie grupa niezadowolonych posłów.

Miejsce 2

Tusk i Trzaskowski

Platforma Obywatelska nie mogła być już dłużej zasypywana pytaniami i domysłami, czy Rafał Trzaskowski zastąpi w wyścigu wyborczym Donalda Tuska. Obaj politycy doszli do wnioski, że pora przeciąć spekulacje i wystąpili razem na wyborczym spotkaniu w Białej Podlaskiej. Dzisiaj już wiadomo, że Trzaskowski i Tusk będą współpracowali w kampanii wyborczej i pracowali na zwycięstwo Platformy Obywatelskiej. Nie jest jeszcze jasne, kiedy prezydent Warszawy wejdzie z całą mocą w kampanijne tryby.

Miejsce 1

Ukraińcy się szykują

Od kilku tygodni trwają przygotowania do ukraińskiego kontruderzenia. W mediach społecznościowych pojawiły się m.in. filmiki z ukraińskimi żołnierzami, którzy po szkoleniu w Wielkiej Brytanii jadą na front. – Ukraińska kontrofensywa już trwa – stwierdziła w tym tygodniu Hanna Maliar, ukraińska wiceminister obrony. Chodzi o akcje szturmowe Ukraińskich Sił Zbrojnych w Bachmucie, Marince i w pobliżu Awdijiwki i Łymanu. Nie jest wykluczone, że Ukraińcy tymi szturmami zaczęli badać, gdzie rosyjska obrona ma najsłabsze punkty, a to jest wstęp do dużego uderzenia.

Dużo rolniczych wydarzeń było w tym tygodniu i podobnie będzie w przyszłym. Nowy minister rolnictwa Robert Telus obiecał, że w najbliższych dniach zostanie opublikowana lista firm, które zarabiały pieniądze na ukraińskim zbożu. Nie jest wykluczone, że całej listy nie poznany od razu, bo zapewne są wśród tych firm osoby powiązane jak piąta woda po kisielu z opozycją, więc władza będzie chciała na to położyć nacisk.

To będzie także ważny tydzień dla opozycji, a szczególnie dla Polski 2050 i PSL-u. Według zapowiedzi Szymona Hołowni, piątek to deadline dla podjęcia decyzji o wspólnym stracie obu formacji. Są przesłuchy, że negocjacje nadal nie idą sprawnie i pewnie tym tygodniu ukaże się jakaś publikacja na ten temat. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, to internet zostanie zalany falą kpin i hejtu. Hołownia i Kosiniak-Kamysz mogą być uznani za głównych hamulcowych opozycji.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *