Żenady i Antyżenady cz.18. PiSowscy milionerzy rządzą

Kończący się tydzień obfitował w masę ciekawych wydarzeń. Początek tygodnia to PiS-owscy milionerzy, końcówka to trolling Hanny Zdanowskiej.

Żenady 

Miejsce 3

Urojona rzeczywistość

Jarosław Kaczyński ma pod sobą partię, która jest w rozkładzie i nikomu zbytnio nie chce się przykładać do kampanii wyborczej. Do tego dochodzi seria katastrof zafundowanych przez sztab wyborczy i mamy gotowy przepis na porażkę wyborczą. Błądząc po Sejmie, prezes został zapytany o demonstracje kobiet po śmierci 33-latki w 20. tygodniu ciąży.

Kaczyński nie bawił się w konwenanse i powiedział, że kobiety zostały wprowadzone w błąd przez propagandę Platformy Obywatelskiej i Lewicy i nazwał protesty „elementem urojonej rzeczywistości”. Partia władzy bardzo nerwowo reaguje na demonstracje kobiet, bowiem po wyroku aborcyjnym Trybunału Konstytucyjnego zaliczyła największy zjazd w sondażach w okolicach 10 pkt proc. PiS do dzisiaj nie jest w stanie tego odrobić.

Miejsce 2

Reset

Telewizja z nazwy publiczna wyemitowała serial o tzw. resecie w stosunkach polsko-rosyjskich za rządów Platformy Obywatelskiej. Nie była to polska inicjatywa, ale trend ogólnoświatowy zapoczątkowany przez prezydenta USA Baracka Obamę. Po kilkunastu godzinach od emisji napłynęły pierwsze głosy oburzenia z Wielkiej Brytanii. Bill Browder, amerykańsko-brytyjski przedsiębiorca, ścigany przez rosyjskie służby oraz  Edward Lucas, brytyjski dziennikarz i korespondent tygodnika „The Economist” uważają, że zostali wprowadzeni w błąd przez TVP. Wisienką na torcie jest fakt, że internet przypomniał prorosyjskie słowa Magdaleny Ogórek z 2015 roku, gdy starowała z ramienia SLD w wyborach prezydenckich.

Miejsce 1

Milionerzy z PiS

Bianka Mikołajewska, dziennikarka Wirtualnej Polski, przejrzała raporty 19 państwowych spółek. Z analizy wyłonił się obraz rozbuchanego klubu PiS-owskich milionerów. Ponad 437 mln zł pensji i nawet do 45 mln zł nagród wypłaciły ludziom związanym z PiS giełdowe spółki z udziałem państwa. We władzach 19 takich spółek zasiadało w ostatnich latach 152 ludzi „Dobrej Zmiany”. 90 z nich zostało dzięki temu milionerami lub multimilionerami. Tak wygląda „Pokora, praca i umiar” Beaty Szydło z 2015 roku.

Antyżenady

Miejsce 3

Bradley

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar opublikowała zdjęcia amerykańskiego bojowego wozu piechoty Bradley po trafieniu z rosyjskiej wyrzutni Grad. – Ukraińska załoga bezpiecznie się ewakuowała, a kierowca mechanik ugasił pożar. Skutkiem zdarzenia jest lekkie zranienie jednego z żołnierzy – napisała w mediach społecznościowych. To jest właśnie różnica w sprzęcie jaki został dostarczony przez Zachód Ukrainie przed kontrofensywą. Z rosyjskiego wozu piechoty, będącego na wyposażeniu ukraińskiej armii, zostawały strzępy, a załoga najczęściej ginęła. Teraz po trafieniu ranni Ukraińcy trafiają do szpitala z opcją powrotu na front.

Miejsce 2

Protesty

W 60 miejscowościach w całej Polsce odbyły się demonstracje po śmierci 33-letniej Doroty w 20.tygodniu ciąży. Marsze odbyły się pod hasłem „Ani jednej więcej”. Kobieta trafiła do szpitala po odpłynięciu wód płodowych. Po trzech dniach zmarła z powodu wstrząsu septycznego. Kilka godzin przed śmiercią USG wykazało obumarcie płodu.

Miejsce 1

Hanna Zdanowska

To jest prawdziwy hit tygodnia. Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do nowego otwarcia w kampanii wyborczej. W tym celu musi wybrać dużą sale, żeby zrobić duże wrażenie. Padło na Atlas Arenę w Łodzi. Prezydent miasta Hanna Zdanowski poinformowała, że nie będzie robiła partii władzy żadnych problemów i chętnie wynajmie im halę. Dodała przy tym, że PiS-owskie pieniądze przeznaczy na dofinansowanie programu in vitro. Na razie nie ma reakcji Nowogrodzkiej.

Nadchodzący tydzień będzie stał pod znakiem przetasowań w sztabie wyborczym PiS. To będzie przeplatane wiecami wyborczymi Donalda Tuska. Apogeum nastąpi w przyszłą niedzielę, gdy w Łodzi odbędzie się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, a lider Platformy Obywatelskiej wystąpi na wrocławskim rynku. Po drodze we wtorek w radiu RMF FM odbędzie się debata między Ryszardem Petru i Sławomirem Mentzenem. Nie jest wykluczone, że tym politycznym natłoku Trzecia Droga pokaże jakiś kolejny projekt. Ich propozycja Przyszłość+ przeszła bez echa i skończyła się kompromitacją.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *