Żenady i Antyżenady cz. 12. Kompromitacja Moskwy i porażka Kurskiego

Pół roku trwały podchody Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u na temat wspólnego startu. To najważniejsza informacja kończącego się tygodnia.

Żenady

Miejsce 3

Kompromitacja Anny Moskwy

Szefowa resortu klimatu Anna Moskwa została zapytana w Polsat News, czy odczuwa wzrost cen. W radosnym tonie odpowiedziała, że robi zakupy w lokalnym małym sklepiku, a tam ceny nie uległy zmianie. Cała Polska chwyciła się za głowę i gromko zapytała – gdzie jest ten sklep?

Gdy Polki i Polacy stali już w blokach startowych i oczekiwali na podanie adresu sklepu, dziennikarze kilku portali dotarli do niego. Wyszło prawie jak w tym dowcipie o rozdawanych samochodach na placu Czerwonym. Kłamstwo Anny Moskwy zostało obnażone po niecałych 24 godzinach. Okazało się, że w ulubionym sklepiku pani minister ceny wzrosły, a Anna Moskwa po prostu bredziła.

Miejsce 2

Fikcyjny etat

„Gazeta Wyborcza” i „Nowa Gazeta Trzebnicka” ujawniła, że siostra premiera Mateusza Morawieckiego była zatrudniona na fikcyjnym etacie w trzebnickim Urzędzie Miasta. Zatrudnienie Anny Morawieckiej było trzymane w tajemnicy i nie wiedzieli o tym fakcie nawet trzebniccy radni. Burmistrz Marek Długozima nie był w stanie odpowiedzieć na proste pytania i przez kilka miesięcy milczał albo kręcił na ten temat. Sprawa wyszła na jaw, gdy do urzędu weszli policjanci z wydziału do walki z korupcją. Chodzi o śledztwo prowadzone w sprawie nieprawidłowości w trzebnickim samorządzie.

Miejsce 1

Kara nałożona na TOK FM

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła 80 tys. zł kary na radio TOK FM. W czerwcu 2022 roku na antenie radia był omawiany podręcznik „Historia i Teraźniejszość” autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Prowadzący rozmową stwierdził wówczas: Czyta się to jak podręcznik – przepraszam za to porównanie – dla Hitlerjugend chwilami, nie wszędzie. Z kontekstu wynika, że krytyce poddano m.in. treści nacechowane negatywnie i ksenofobicznie. Stacja zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.

Antyżenady

Miejsce 3

Kurski przegrywa proces

Jacek Kurski wniósł do sądu prywatny akt oskarżenia przeciwko Agnieszce Kublik, dziennikarce „Gazety Wyborczej”. Były prezes TVP poczuł się zniesławiony analizą jego zeznań, które złożył w procesie wytoczonym prof. Wojciechowi Sadurskiemu. Chodzi o wpis na Twitterze w którym prof. Sadurski napisał o „Gebelsowskich mediach, które zaszczuły Pawła Adamowicza”.

„Oto dlaczego Jacek Kurski jest prezesem Jarosława Kaczyńskiego – bo ma w sobie tyle bezczelności, by stawić się przed sądem i kłamać w żywe oczy, by ratować prezesa PiS. To Jarosław Kaczyński ponosi odpowiedzialność. Bo odpowiedzialność za ten polityczny mord spada na Kaczyńskiego” – brzmi fragment tekstu, który nie spodobał się Kurskiemu.

W środę Wydział Karny Odwoławczy Sądu Okręgowego w Warszawie prawomocnie uniewinnił dziennikarkę „Gazety Wyborczej„.

Miejsce 2

Spadek inflacji

Inflacja w kwietniu 2023 r. w Polsce wyniosła 14,7 proc. rok do roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. W marcu inflacja wynosiła 16,1 proc. r/r. Nie oznacza to jednak, że na sklepowych półkach zobaczymy zaraz obniżające się ceny. Nie. Te dane mówią, że ceny nadal będą rosły, ale wolniej. GUS podał, że ceny żywności rosły w kwietniu o 19,7 proc. w porównaniu do kwietnia 2022 r., a nośniki energii podrożały o 23,5 proc.

Miejsce 1

Koalicja PL2050-PSL

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosili wspólny start w tegorocznych wyborach. Rozmowy trwały prawie pół roku, ale najważniejsze jest to, że została podjęta kierunkowa decyzja. Do dopracowania pozostały już tylko szczegóły. Sondaże dawały takiej koalicji 11-14 proc., ale teraz obaj politycy przejdą prawdziwy test. Zobaczymy, czy dostaną bonus za zjednoczenie, a jeśli go nie będzie, zastanowimy się, jakie są tego powody. Życzymy powodzenia!

 

 

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *