Żenady Antyżenady cz.16. Haniebny spot PiS i kompromitacja Andrzeja Dudy

Marsz, marsz, marsz i kompromitacja prezydenta Andrzeja Dudy to tematy, które zdominowały kończący się tydzień.

Żenady

Miejsce 3

Spot PiS

O PiS-owskim spocie wykorzystującym politycznie ludobójstwo w Auschwitz-Birkenau, napisały media na całym świecie. Ta hańba ma swojego autora i pomysłodawcę. To Michał Moskal, bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego. Co więcej, fragmenty ujęć wykorzystanych w nagraniu zostały po prostu skradzione Wiktorowi Woźniakowi, fotografowi z Wrocławia.

Autor musiał się starać o szereg pozwoleń i podpisać z Muzeum Auschwitz-Birkenau umowę, że nikomu nie odsprzeda zrobionego nagrania. Michał Moskal jest z siebie zadowolony i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Miejsce 2

Błaszczak w tarapatach

„Rzeczpospolita” ujawniła, że kontrolerzy NIK zabezpieczyli materiały, z których wynika, że premier Mateusz Morawiecki i minister obrony Mariusz Błaszczak zostali poinformowani przez generalicję o incydencie z rosyjską rakietą. Publikacja dziennika obala ich wersję wydarzeń. Obaj zakomunikowali miesiąc temu, że nic nie wiedzieli o lecącej przez pół Polski rakiecie. Szef resortu obrony jest coraz bliżej postawienia mu zarzutów niedopełnienia obowiązków. Nie jest wykluczone, że w przyszłości dołączy do niego szef rządu.

Miejsce 1

Kompromitacja Dudy

Andrzej Duda w poniedziałek podpisał ustawę o komisji badającej rosyjskie wpływy. Prezydent nie spodziewał się, że błyskawicznie na jego podpis zareagują Stany Zjednoczone oraz Komisja Europejska, a w Europarlamencie odbędzie się debata na ten temat. W piątek doszło do kuriozalnej sytuacji, bo okazało się, że prezydent złożył poprawki do ustawy, którą cztery dni wcześniej podpisał. Duda skompromitował urząd prezydenta, bo nie po to jego urzędnicy mają 21 dni na zasugerowanie decyzji przy danej ustawie, żeby po 48 godzinach wydawać werdykt. Duda rozzłościł Amerykanów i jak rasowy naganiacz napędził uczestników na marsz 4 czerwca.

Antyżenady

Miejsce 3

Atak dronów na Moskwę

Czy mamy do czynienia z nowym etapem wojny w Ukrainie, czy jest to tylko jednorazowe uderzenie? We wtorek media podały informację, że drony zaatakowały kilka budynków mieszkalnych w Moskwie. Według rosyjskich komunikatów stolica Rosji została zaatakowana przez osiem dronów ale wszystkie zostały zniszczone. Oczywiście to kłamstwo, bo w sieci pojawiły się zdjęcia zniszczonych budynków. Inne źródła mówią o ataku czterech do dziesięciu dronów. Mieszkańcy Moskwy zostali dotknięci wojną. Tego jeszcze nie grali.

Miejsce 2

Spadek inflacji

Trzeci miesiąc z rzędu spada inflacja. W maju do 13,5 proc. rok do roku z 14,7 proc. w kwietniu. Dane GUS pokazują, że ceny nośników energii spadły w skali miesiąca o 0,5% (+20,4% w skali roku), w tym paliw do prywatnych środków transportu o 4,8% (-9,5% w skali roku). Jednocześnie ceny żywności i napojów alkoholowych nadal rosły r/r, ale tempo miesięcznego wzrostu zmalało do tylko 0,6% (+18,9% w skali roku).

Miejsce 1

Hołownia i Kosiak-Kamysz

Poniedziałkowa decyzja Andrzeja Dudy o podpisaniu bolszewickiej ustawy spowodowała, że Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz podjęli decyzję o wzięciu udziału w marszu 4 czerwca. Ich decyzja została entuzjastycznie przyjęta w mediach społecznościowych. Pojawienie się na marszu ma być wyraźnym sygnałem wsparcia dla Donalda Tuska. Liderzy Trzeciej Drogi od razu przecięli wszelkie spekulacje o ewentualnej jednej liście opozycji.

Co w przyszłym tygodniu? Tu nie ma wielkiej filozofii. Rozbieranie na czynniki pierwsze warszawskiego marszu, czyli marsz, marsz i jeszcze raz marsz. Znając życie, po drodze wpadnie jakaś PiS-owska afera.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *