Żenady Antyżenady cz.13. Rakieta rządzi

Tydzień został zdominowany przez rosyjską rakietę. W tej kwestii mamy w obozie władzy postawę negatywną i pozytywną. To nowość.

Żenady

Miejsce 3

Podwyżki w TVP

Budżet na wynagrodzenia w TVP ma wzrosnąć o 7,4 proc. Nie wiadomo, jak dokładnie mają się rozłożyć podwyżki, ale najwięcej mają dostać osoby najmniej zarabiające.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, że najmniej zarabiający to ci, którzy otrzymują pensję do…11 tys. zł. Jak informowały Wirtualne Media, w tym przedziale płacowym znajduje się około 3 tys. osób. Każdy ma chyba wyrobione zdanie o tym, co wyczynia TVP i zapewne każdy ma bardzo mieszane uczucia w temacie podwyżek.

Miejsce 2

Zniszczone dowody

Senator Krzysztof Brejza poinformował o nowych faktach związanych z Pegsusem i podsłuchami. Przed senacką komisją ujawnił, że płyta CD na której były gigabajty danych uległa zniszczeniu. Płyta była bardzo ważnym dowodem w tej sprawie, bowiem zawierała oryginalną zawartość telefonu Krzysztofa Brejzy, zanim CBA zaczęło wgrywać do niego swoje dane, mające pomóc w dyskredytacji senatora. – Zniszczono płytę, na którą pozyskano materiał z mojego telefonu poprzez Pegasusa. Była to płyta włączona w postępowanie. Dane nie dają się odtworzyć – powiedział Krzysztof Brejza.

Miejsce 1

Rakieta Błaszczaka

Po prawie dwóch tygodniach opinia publiczna dowiedziała się w końcu, co spadło w lesie pod Bydgoszczą. To rosyjska rakieta, która przeleciała nad Polską około 400 km. Media ujawniły, że obiekt był poszukiwany przez trzy dni, a potem odpuszczono sobie przeczesywane terenu. O rezygnacji z poszukiwań miał zdecydować minister Mariusz Błaszczak. Taka decyzja została podjęta tylko i wyłącznie ze względów wizerunkowych. Błaszczak obawiał się kompromitacji, bowiem od dwóch lat zapewnia, że niebo nad Polską jest tak zabezpieczone, że mysz się nie prześliźnie. Minister zapewnia, że to nie on podjął tę decyzję i winę zrzucił na dwóch generałów, którzy go nie poinformowali o incydencie powietrznym i domaga się dymisji jednego z nich. Sęk w tym, że Mariuszowi Błaszczakowi nikt nie wierzy.

Antyżenady

Miejsce 3

Wódka

W ubiegłą niedzielę Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy dał radę premierowi Mateuszowi Morawieckiego i ministrowi Zbigniewowi Ziobrze, co mają zrobić, żeby rozwiązać spór wokół Trybunału Konstytucyjnego, sądownictwa i odblokowania środków z KPO. – Niech pan Morawiecki z panem Ziobro idą na wódę, dobrą wódę. My im postawimy. Niech usiądą, wypiją, pogadają i zamkną ten konflikt – powiedział w Polsat News. Możemy się do tej wódki dołożyć, jeśli to ma pomóc w odblokowaniu miliardów euro dla Polski. Z drugiej strony nie jesteśmy pewni, czy między panami nie dojdzie na końcu do rękoczynów, ale zaryzykujemy,

Miejsce 2

Dzień Zwycięstwa

9 maja cały świat obserwował kompletną porażkę Władimira Putina na Placu Czerwonym. Już w zeszłym roku było widać, że obchody Dnia Zwycięstwa nie mają zwyczajowego rozmachu. W tym roku to już była kompromitacja. Całość odbyła się w pośpiechu, a w defiladzie wziął udział jeden 70-letni czołg. Za kierownicami samochodów siedzieli 18-latkowie, co było bardzo wymowne, bo pokazało, że wojsko kontraktowe jest 500 km od stolicy i siedzi w okopach. W części regionów Rosji obchody w ogóle odwołano.

Miejsce 1

Andrzej Duda

Andrzej Duda w ostatnim czasie notuje więcej pozytywnych ocen niż to zwykle bywało. Minister Mariusz Błaszczak zażądał dymisji dowódcy operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego, któremu zarzuca, że go nie poinformował o obiekcie w polskiej przestrzeni powietrznej. Prezydent Andrzej Duda najwyraźniej nie ma zamiaru podpisywać dymisji generała. Duda stwierdził, że materiał będący w dyspozycji Pałacu Prezydenckiego nie utwierdza go w przekonaniu do słuszności odwołania gen. Piotrowskiego.

Nadchodzący tydzień to na pewno ciąg dalszy rakietowych przepychanek na szczytach ministerstwa obrony i armii. Mariusz Błaszczak zabrnął tak daleko w swoich oskarżeniach wobec generała, że nie można wykluczyć pojawienia się w przestrzeni publicznej dokumentów, meldunków, czy raportów uderzających w ministra obrony narodowej. Wojskowi nie są w stanie uwierzyć, że gen. Piotrowski nie przekazał Błaszczakowi kluczowych informacji o rosyjskiej rakiecie. Być może będziemy mieli do czynienia z pewnego rodzaju puczem, który wyrzuci Błaszczaka z resortu.

Prawo i Sprawiedliwości kończy ten tydzień konwencją programową i zobaczymy, jak to zostanie przyjęta przez media. Na razie nie ma szału i zachwytów medialnych, które towarzyszyły takim wydarzeniom 8 lat temu w jakimś stopniu wyniosły PiS do władzy. W poniedziałek w Krakowie wspólne wystąpienie będzie miał Donald Tusk i Rafał Trzaskowski, co też po PiS-owskiej konwencji nada politycznej dynamiki. Tradycyjnie wybuchnie kolejna afera. To można już na ślepo obstawiać.

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *