Zaskakujące doniesienia ws. mandatu po Wąsiku. Możliwy jest TEN sensacyjny scenariusz. „Zdaniem marszałka…”

Mandat Mariusza Kamińskiego wygasł, przejęła go Monika Pawłowska. A co z mandatem drugiego skazańca z PiS, Macieja Wąsika? Kancelaria Sejmu sugeruje sensacyjne rozwiązanie.

Mandat Wąsika wygasł?

W grudniu sąd skazał prawomocnym wyrokiem posłów PiS, Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Sprawa wywołała zamieszanie, bo w 2015 roku ułaskawił ich Andrzej Duda, ale pojawiły się wątpliwości, czy tamto ułaskawienie jest w mocy. Ostatecznie duet skazańców trafił do zakładów karnych, a po kilku tygodniach Duda dokonał kolejnego ułaskawienia.

Politycy wyszli na wolność i uznali, że chcą dalej pracować jako posłowie. Problem tym, że w związku z wyrokiem, marszałek Sejmu Szymon Hołownia wygasił ich mandaty już w grudniu. I zaczęło się kolejne zamieszanie – czy Kamiński i Wąsik są posłami? Czy nie mają prawa zasiadać w Sejmie? Według nowej władzy – ich mandaty wygasły. Według PiS – są legalnymi posłami, a koalicja rządząca uniemożliwia im pracę. To dlatego zresztą Andrzej Duda zapowiedział, że każdą ustawę przyjętą przez Sejm skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawy nie rozwiązały sądy. Na początku stycznia Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego uchyliła postanowienia w tej sprawie, uznając tym samym, że ułaskawienie z 2015 r. było ważne, a obaj politycy wciąż są posłami. Potem jednak inna izba SN, Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, orzekła, że oświadczenie IKN w sprawie Kamińskiego nie jest orzeczeniem w rozumieniu prawa. Co istotne, Izba nie zajęła się mandatem Macieja Wąsika. Ta sprawa trafiła tylko do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Podsumowując – postanowienie Izby Pracy dało podstawę, by uznać mandat Mariusza Kamińskiego za wygasły. To dlatego przejęła go Monika Pawłowska. Ale skoro Izba Pracy nie zajmowała się Wąsikiem, to sprawa jego mandatu pozostaje nierozwiązana.

Sensacyjny zwrot?

Portal Gazeta.pl zapytał Kancelarii Sejmu, co dzieje się z mandatem Wąsika.

Aktualne pozostaje stanowisko Marszałka Sejmu przekazane w lutym br.: decyzja co do dalszych kroków zapadnie po dokładnym przeanalizowaniu treści uzasadnienia orzeczenia Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego, które zapadło w styczniu br. – brzmi odpowiedź Kancelarii. – Zdaniem Marszałka Sejmu istnieje możliwość, że mandat poselski po Macieju Wąsiku pozostanie nieobsadzony do końca kadencji – dodano. Podkreślono przy tym, że poselski mandat Wąsika „wygasł z chwilą zaistnienia przesłanki określonej w art. 247 §12 pkt 2 Kodeksu wyborczego, tj. utraty prawa wybieralności”.

Źródło: Gazeta.pl

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

3 Odpowiedzi na Zaskakujące doniesienia ws. mandatu po Wąsiku. Możliwy jest TEN sensacyjny scenariusz. „Zdaniem marszałka…”

  1. Sławomir pisze:

    Co za cymbał to pisał . Skazańcy to są na wojnie , a tu są osoby skazane. Tylko że sąd nieistniejący i prawo złamane . Sądy Bodnara są niezgodne z Konstytucją i są nielegalne . W Polsce w tej chwili prawo nie istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *