Zapytali o nakaz aresztowania Putina. Rosjanie nie mają co do tego wątpliwości. „Raczej on aresztuje wszystkich”

Czy Władimir Putin może zostać aresztowany po wydaniu nakazu przez Międzynarodowy Trybunał Karny? Rosjanie tylko się z tego śmieją.

Nakaz wydany

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina, oskarżając go o zbrodnie wojenne. Sędziowie uznali prezydenta Rosji za winnego zbrodni wojennych polegających na bezprawnej deportacji ludności – w tym dzieci – oraz bezprawnym przesiedleniu ludności – w tym dzieci – z okupowanych obszarów Ukrainy do Rosji.


Na odpowiedź Kremla nie trzeba było długo czekać.

Rosyjski MSZ opublikował w poniedziałek pismo, w którym przeszedł do kontrataku.

– W dniu 22.02.2023 r. prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Ahmad Khan złożył w Izbie Przygotowawczej II Międzynarodowego Trybunału Karnego wniosek o wydanie nakazu aresztowania przeciwko obywatelom Federacji Rosyjskiej, w ramach prowadzonego dochodzenia karnego. Na podstawie tego wniosku wyżej wymienieni sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego bezprawnie nakazali aresztowanie Prezydenta Federacji Rosyjskiej oraz Komisarza Praw Dziecka przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej – napisano.

Rosjanie tylko się śmieją

Wygląda więc na to, że doszło do klinczu między Kremlem, a Międzynarodowym Trybunałem Karnym. A co o ewentualnym aresztowaniu Putina sądzą sami Rosjanie? Tę sprawę zbadali dziennikarze serwisu Echo Kaukazu i o wypowiedź na ten temat zapytali mieszkańców Moskwy w ulicznej sondzie.

– Putin? Nikt go nie aresztuje. Raczej on aresztuje wszystkich – odpowiedział z uśmiechem młody mężczyzna. – My, Rosjanie, będziemy go chronić – dodał inny z przechodniów. – Byłoby szkoda, gdyby nasz prezydent został aresztowany. Ale, żeby być szczerym, nie sądzę, żeby to było możliwe – wyjaśniła młoda kobieta. – Dlatego, że to osoba publiczna i prezydent kraju – dodała szybko.

– A jak to sobie wyobrażasz? – zdziwiła się inna kobieta. – Każdy prezydent ma immunitet. Nie może zostać aresztowany, chyba że decyzję podejmą odpowiednie wewnętrzne organy państwowe – zauważyła.

– Rosjanie nie wierzą, że Putina można aresztować. W Miloszevicia też nie wierzyli, a Kaddafi nawet nie stanął przed sądem. Jest więc wiele różnych możliwości! – skomentował na Twitterze Anton Heraszczenko, były wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Źródło: Wp.pl

Jedna odpowiedź na Zapytali o nakaz aresztowania Putina. Rosjanie nie mają co do tego wątpliwości. „Raczej on aresztuje wszystkich”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *