Wybory zostaną sfałszowane? Przerażające wyniki sondażu

Zbliżają się wybory parlamentarne, które mają ogromną wagę. Nowy sondaż wskazuje, że Polacy realnie obawiają się możliwości ich sfałszowania.

Kluczowe wybory

Jesienią odbędą się wybory parlamentarne. Zjednoczona Prawica walczy o trzecią kadencję i możliwość przypieczętowania, czy wręcz zabetonowania, swoich rządów na długie lata. Opozycja chce przejąć władzę i powstrzymać destrukcyjne reformy Nowogrodzkiej.

Każdy kolejny sondaż sugeruje, że obecny obóz władzy nie zdoła wywalczyć samodzielnej większości.

Waga wyborów potęguje obawę, że nie zostaną one rozstrzygnięte uczciwie. Sugerują to zresztą obie strony sceny politycznej, co w przypadku przedstawicieli PiS jest kuriozalne. Jarosław Kaczyński wmawiający swoim fanom, że opozycja może sfałszować wybory, gdy to on kieruje całym aparatem państwa, to praktycznie gotowy materiał na skecz kabaretowy.

Widmo fałszerstw?

A PiS ma świadomość, że może nie dać rady osiągnąć większości, więc walczy o każdy mandat. Stąd zmiany w kodeksie wyborczym, które oficjalnie są wprowadzane w celach „profrekwencyjnych”, a w praktyce mają umożliwić Zjednoczonej Prawicy wydarcie kilku mandatów więcej.

Pewne wydaje się jedno – wynik wyborów będzie podważany. Głosy o fałszowaniu przebijają się do społeczeństwa. Jak wskazuje sondaż, który Instytut Badań Pollster przeprowadził dla „Super Expressu”, aż 54 proc. Polaków obawia się, że może dojść do fałszerstwa. Przeciwnego zdania jest 46 proc.

Wyniki sondażu skomentował socjolog prof. Henryk Domański.

Jeżeli sprawa jest nagłaśniana przez polityków, że prawdopodobnie nastąpi fałszerstwo, to przenika to do świadomości społecznej – mówi ekspert w rozmowie z „Super Expressem”. – Mówimy jednak o tym, że Polacy dostrzegają taką ewentualność, a nie, że są całkowicie przekonani, że wybory będą sfałszowane – podkreśla prof. Domański.

Obawy rosną

Trzeba jednak przyznać, że sam fakt, iż połowa ankietowanych w ogóle rozważa możliwość sfałszowania wyborów, jest przerażający. A to już drugi sondaż, który przedstawia podobną statystykę. W połowie stycznia badanie na ten temat przeprowadziło United Surveys dla DGP i RMF FM.

Sondaż pokazał, że aż 47 proc. Polaków obawia się, że jesienne wybory mogą zostać sfałszowane. Takich obaw nie ma 48 proc., przede wszystkim wyborcy PiS. W gronie zwolenników opozycji oraz wyborców niezdecydowanych aż 70 proc. uważa, że wybory parlamentarne mogą zostać sfałszowane.

Źródło: Super Express

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *