Uśmieszek i tłumaczenia. Andrzej Duda nie ma zamiaru przepraszać za kontrowersyjne słowa. „Czy pan redaktor wie…”

Andrzej Duda nie będzie przepraszał za swoje słowa na temat filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”. Prezydent przytoczył hasło „Tylko świnie siedzą w kinie”. – Bardzo mi przykro, że ktoś się poczuł urażony – stwierdził Duda z ironicznym uśmiechem.

Duda nie przeprosi

W rozmowie na antenie TVP Info Andrzej Duda w krytyczny sposób wypowiedział się na temat filmu Agnieszki Holland „Zielona granica”. Dołączył tym samym do oburzonego chóru przedstawicieli obozu władzy.

To, że pani Holland tak pokazuje polskich funkcjonariuszy, wykonujących swoje zadania dla polskiego społeczeństwa, dla bezpieczeństwa Polski, to ja nie dziwię się, że funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy zapoznali się z tym filmem, użyli tego hasła „Tylko świnie siedzą w kinie”, znanego nam z czasów okupacji hitlerowskiej, kiedy w naszych kinach pokazywano propagandowe filmy hitlerowskie – mówił Duda.

O te kontrowersyjne słowa zapytał go dziennikarz TVN Marcin Wrona. Duda nie ma jednak zamiaru przepraszać, choć de facto – będąc prezydentem – obraził grupę obywateli, którzy wybiorą się do kina.

Czy pan redaktor wie, co to jest prawo cytatu? Jeśli tak, to pytanie zostało źle sformułowane – stwierdził Duda. Powiedział też, że „robienie filmu, który w istocie jest antypolski, co uważam za głęboko nieprzyzwoite”.

Dziennikarz zapytał prezydenta wprost, czy zamierza przeprosić obywateli, których uraził.

Bardzo mi przykro, jeżeli poczuły się urażone – odparł z ironicznym uśmiechem Duda. – Ja na ten film się nie wybieram, czekam, aż w jakiejś telewizji go pokażą. Nie będę ekstra płacił, żeby go zobaczyć – dodał.

„Zielona granica” w kinach

„Zielona granica” będzie dostępna do obejrzenia w polskich kinach od piątku 22 września. MSWiA postanowiło, że przed filmem zostanie wyemitowany specjalny spot.

– Zdecydowaliśmy, jako kierownictwo MSWiA, że w kinach studyjnych w całej Polsce ten obrzydliwy paszkwil będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który te elementy, których zabrakło w tym filmie, pokazuje – zapowiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej wiceminister Błażej Poboży. Sam film nazwał „obrzydliwym paszkwilem”, choć obrazu nie oglądał.

– Ten film szkaluje dobre imię polskiego funkcjonariusza, policjanta, żołnierza. Ten film w wielu aspektach jest obrazem krzywdzącym dla instytucji polskiego państwa, dla polskiego państwa i dla Polaków. Nawet mieszkańcy miejscowości przygranicznych zostali pokazani tam w sposób skrajnie niesprawiedliwy i nieuprawniony – przekonywał Poboży. – Nasz krótki spot pokazuje kontekst operacji hybrydowej, przebieg tej operacji i rozwiązanie, które wprowadziliśmy, aby zagwarantować bezpieczeństwo Polek, Polaków i polskiego państwa – powiedział wiceminister.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

2 Odpowiedzi na Uśmieszek i tłumaczenia. Andrzej Duda nie ma zamiaru przepraszać za kontrowersyjne słowa. „Czy pan redaktor wie…”

  1. Czytelnik pisze:

    Za znieważenie prezydenta grozi do trzech lat więzienia. Za znieważenie społeczeństwa Dudzie nic nie grozi. To nie był i nie jest mój prezydent. Żulczyk jednak mocno go nie docenił.

  2. Piotr pisze:

    No dobrze panie quasi-rzecznik A. Holland. Dziś pójdzie pan obowiązkowo do kina zobaczy tę szmirę, i…. przedstawi pan swoje zdanie? Nie wierzę w to. Czy jesteście już przygotowani, co mówić od soboty na ten temat, gdy sporo ludzi obejrzy to coś, i nadal będą twierdzić, to samo, że to wyjątkowy gniot, podły, antypolski, bezczelny, i nie pomogą opinie nawet z zagranicy? Nawiasem mówiąc odmawianie innym prawa do oceny, i samemu uciekanie od opinii, tudzież tchórzliwe zasłanianie się opiniami innych, to dowód na impotencję intelektualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *