Ukraiński minister zginął w katastrofie śmigłowca pod Kijowem. Maszyna rozbiła się obok przedszkola, trwa ustalanie przyczyn

W środę rano doszło do wypadku ukraińskiego śmigłowca. Maszyna rozbiła się w podkijowskich Browarach. Nie żyje co najmniej 18 osób, w tym kierownictwo ukraińskiego MSW.

W mieście Browary pod Kijowem doszło w środę rano do wielkiej eksplozji. Okazało się, że powodem jest katastrofa śmigłowca.


Maszyna rozbiła się w pobliżu przedszkola. Policja potwierdziła, że helikopter należał do Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Pomieszczenia przedszkola i jeden z pobliskich domów zostały zniszczone w wyniku potężnego wybuchu – przekazał mer miasta Browary Ihor Sapożko. Z kolei gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba poinformował, że w momencie katastrofy w przedszkolu znajdowały się dzieci i pracownicy.

Obecnie mówi się już o 18 ofiarach śmiertelnych, w tym trojgu dzieci. W katastrofie zginęło też kierownictwo ukraińskiego ministerstwa spraw wewnętrznych: szef resortu Denys Monastyrski, pierwszy wiceminister Jewhen Jenin i sekretarz stanu w MSW Jurij Lubkowicz. Rannych jest – na ten moment – 29 osób, w tym 15 dzieci. Na miejscu katastrofy pracują służby, trwają oględziny i badanie przyczyn wypadku.

A co mogło być ową przyczyną? Rzeczniczka ukraińskiej policji Marianna Rewa zaznacza, że ​​jest za wcześnie, by o tym mówić. Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Geraszczenko przekazał zaś, że śledczy ustalają, czy przyczyną był „sabotaż, awaria sprzętu czy naruszenie zasad bezpieczeństwa lotów”. W pierwszych komentarzach ukraińskich mediów sugeruje się błąd pilota. Uwagę zwraca fakt, że maszyna rozbiła się podczas mgły. Możliwe, że pilot nie zauważył jednego z wieżowców i stracił kontrolę nad śmigłowcem.

Jest kilka czynników, które mogą spowodować katastrofę. Zbadanie katastrofy lotniczej zajmie trochę czasu. Myślę, że zostanie powołana komisja państwowa, która ustali przyczyny tego, co się stało– skomentował rzecznik ukraińskich sił powietrznych Jurij Ihnat.

Źródło: Onet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *